Ile zarabiają piłkarze Lecha Poznań? Kto dostaje najwięcej, a kto najmniej?

Piłka nożna to dyscyplina sportu, która cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością. Chętnie śledzimy nie tylko mecze reprezentacji, ale również rozgrywki ligowe, w których biorą udział lokalne drużyny. Jedną z tych, która cieszy się dużą sympatią i wiernym oddaniem kibiców jest Lech Poznań. Zawodnicy tej drużyny wzbudzają niemałe zainteresowanie wśród kibiców. Jedną z kwestii, która często poruszana jest podczas rozmów o drużynie są zarobki piłkarzy Lecha Poznań. Wiedząc o tym postanowiliśmy je przeanalizować. Sprawdź co udało nam się ustalić.

Lech Poznań – co warto wiedzieć o tym klubie?

Lech Poznań to jeden z najbardziej utytułowanych i popularnych klubów piłkarskich w Polsce. Założony w 1922 roku jako Lutnia Dębiec, klub zmieniał nazwę kilkakrotnie, aż w 1956 roku przyjął obecną nazwę, nawiązującą do legendarnego założyciela państwa polskiego.

Lech Poznań ma na swoim koncie 7 mistrzostw Polski, 5 Pucharów Polski i 6 Superpucharów Polski, a także udział w europejskich pucharach, gdzie osiągnął m.in. ćwierćfinał Pucharu UEFA w 2009 roku. Klub ma również wierną i znaną z gorącego dopingu kibicowską grupę, zwanych Kolejorzami. Posiada  charakterystyczne barwy biało-niebieskie, które są widoczne na jego herbie, strojach i flagach.

Lech Poznań ma również maskotkę, która jest niebieskim niedźwiedziem o imieniu Lech. Drużyna rozgrywa swoje mecze na nowoczesnym stadionie im. Bułgarskiej, który może pomieścić ponad 43 tysiące widzów. Klub może poszczycić się także wychowaniem wielu wybitnych zawodników, takich jak Robert Lewandowski, Grzegorz Krychowiak czy Kamil Jóźwiak, którzy właśnie tam zaczęli swoją przygodę z piłką nożną.

Ile może zarobić piłkarz w Lechu Poznań?

Lech Poznań to klub piłkarski, który należy do czołówki polskiej ligi i regularnie występuje w europejskich pucharach. Z tego powodu klub oferuje swoim zawodnikom atrakcyjne warunki finansowe, które mogą sięgać nawet kilku milionów złotych rocznie. Jakie są czynniki, które wpływają na wysokość zarobków piłkarzy w Lechu Poznań? Wśród nich wymienić możemy:

  • Poziom sportowy – im lepszy jest piłkarz, tym więcej może zarobić w Lechu Poznań. Klub stawia na jakość i chętnie inwestuje w zawodników, którzy mają duży potencjał lub doświadczenie na wysokim poziomie. Przykładem jest Mikael Ishak, który według szacunków portalu salarysport.com zarabia 1 mln euro rocznie1, co czyni go najlepiej opłacanym piłkarzem w klubie.
  • Pochodzenie i narodowość – piłkarze z zagranicy zazwyczaj otrzymują wyższe wynagrodzenia niż piłkarze z Polski. Jest to spowodowane różnicami w poziomie życia, kosztach utrzymania i podatkach w różnych krajach. Ponadto piłkarze z zagranicy często mają większe możliwości negocjacji kontraktów i korzystają z usług agentów. W Lechu Poznań tylko jeden Polak, Bartosz Salamon, zarabia ponad milion złotych rocznie, podczas gdy w czołowej dziesiątce listy płac znajdują się piłkarze z Portugalii, Szwecji, Belgii czy Gwinei.
  • Sukcesy klubowe i indywidualne – im lepiej radzi sobie klub i piłkarz, tym większe są ich szanse na uzyskanie lepszych warunków finansowych. Lech Poznań jako mistrz Polski otrzymał około 28,66 mln zł z tytułu udziału w rozgrywkach PKO Ekstraklasy, a także niemal 6 mln euro za grę w Lidze Konferencji Europy. Te pieniądze klub może przeznaczyć na premie dla zawodników lub na podwyżki kontraktów. Ponadto piłkarze, którzy wyróżniają się na tle innych, mogą liczyć na nagrody indywidualne, takie jak tytuł króla strzelców, piłkarza roku czy miejsce w jedenastce sezonu.
  • Popularność i wizerunek – im bardziej znany i lubiany jest piłkarz, tym więcej może zarobić na umowach sponsorskich, reklamach czy prawach do wizerunku. Piłkarze, którzy mają dużo fanów, obserwatorów w mediach społecznościowych czy występy w reprezentacji narodowej, mogą liczyć na dodatkowe źródła dochodu poza pensją klubową.

Zarobki piłkarzy Lecha Poznań – ile zarabiają najbogatsi z nich?

Według szacunków portalu salarysport.com, który zajmuje się zarobkami sportowców, najwięcej zarabia w Lechu Mikael Ishak. Szwedzki napastnik, który jest liderem strzelców w Ekstraklasie, ma zagwarantowane 1 mln euro za sezon, co daje kwotę ponad 4,5 mln zł rocznie. Ishak jest również najdroższym piłkarzem w lidze pod względem wartości rynkowej, która wynosi 3,5 mln euro według portalu transfermarkt.pl.

Na drugim miejscu na liście płac Lecha znajduje się João Amaral. Portugalski pomocnik, który jest jednym z najbardziej kreatywnych i wszechstronnych zawodników w zespole, zarabia 473 tys. funtów za sezon, co daje kwotę ponad 2,5 mln zł rocznie. Amaral jest również drugim najdroższym piłkarzem w klubie pod względem wartości rynkowej, która wynosi 2,5 mln euro według portalu transfermarkt.pl[3][3].

Na trzecim miejscu na liście płac Lecha plasuje się Filip Dagerstål. Szwedzki obrońca, który jest podstawowym zawodnikiem w linii defensywnej, zarabia 400 tys. funtów za sezon, co daje kwotę ponad 2,1 mln zł rocznie. Dagerstål jest również trzecim najdroższym piłkarzem w klubie pod względem wartości rynkowej, która wynosi 2 mln euro według portalu transfermarkt.pl.

W górnej części tabeli listy płac Lecha znajdują się również obrońcy: Szkot Barry Douglas i najlepiej opłacany Polak Bartosz Salamon, który mają zagwarantowane po półtora miliona zł za rok występów w klubie z Bułgarskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *