Zarobki prezesa PZPN – ile zarabiali poszczególni prezesi Polskiego Związku Piłki Nożnej?

Piłka nożna należy do najpopularniejszych dyscyplin sportowych w naszym kraju. Budzi ogromne zainteresowanie nie tylko na poziomie międzynarodowym. Równie dużą popularnością cieszą się rozgrywki ligowe. Nad finansowaniem i nadzorem drużyn, niezależnie od ich poziomu czuwa PZPN. To instytucja, która wzbudza wśród kibiców skrajne emocje. Często jest też obwiniana za nieprawidłowe decyzje. Obiektem dyskusji są również zarobki prezesa PZPN często uznawane za zbyt wysokie. Czy słusznie? Postanowiliśmy to sprawdzić. Oto co udało nam się ustalić.

PZPN – najważniejsze informacje

Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN) to ogólnokrajowe stowarzyszenie piłkarskie, które odgrywa kluczową rolę w polskim futbolu. Założony w dniach 20-21 grudnia 1919 w Warszawie, PZPN jest jedynym prawnym reprezentantem polskiej piłki nożnej zarówno w kraju, jak i za granicą.

PZPN pełni wiele istotnych funkcji. Wśród nich wymienić możemy:

  • Szkolenie dzieci i młodzieży: Organizuje programy szkoleniowe dla najmłodszych adeptów piłki nożnej, finansowane zarówno ze środków PZPN, jak i z funduszy UEFA oraz budżetu państwa.
  • Nadzór nad ligami rozgrywkowymi: PZPN monitoruje i zarządza dziewięcioma ligami piłkarskimi w Polsce. Wśród nich znajdują się trzy profesjonalne ligi: Ekstraklasa, I Liga i II Liga, a także sześć amatorskich lig: III, IV Liga, Klasa Okręgowa oraz Klasa A, B i C.
  • Organizacja turniejów i reprezentacji: PZPN jest odpowiedzialny za organizację Pucharu Polski oraz Reprezentacji Polski w piłce nożnej. Tworzy również terminarz spotkań zarówno towarzyskich, jak i tych o punkty.
  • Współpraca z FIFA i UEFA: PZPN jest członkiem FIFA od 1923 roku i UEFA od 1955 roku. Dzięki temu ma wpływ na międzynarodowe wydarzenia piłkarskie i reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej.

Czym zajmuje się prezes PZPN?

Prezes PZPN, czyli Polskiego Związku Piłki Nożnej, to najważniejsza osoba w polskim futbolu. Jego zadaniem jest kierowanie działalnością związku, reprezentowanie go na zewnątrz, nadzorowanie realizacji strategii rozwoju piłki nożnej w Polsce, a także dbanie o dobre relacje z FIFA, UEFA i innymi organizacjami sportowymi. Prezes PZPN wybierany jest przez Walne Zgromadzenie Delegatów na czteroletnią kadencję.

Zarobki prezesa PZPN – ile można zarobić na tym stanowisku?

Zarobki prezesa PZPN to kwestia, która od wielu lat budzi spore kontrowersje. O ile reprezentacja oraz drużyny ligowe radzą sobie dobrze jest to najczęściej jedynie tematem luźnych dywagacji kibiców, o tyle w przypadku gdy polskie drużyny zaliczają niepowodzenia często możemy usłyszeć, że to ile zarabia prezes PZPN jest zdecydowanie za wysoką kwotą. Ile jednak tak naprawdę może zarobić osoba obejmująca to stanowisko? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ zarobki prezesa PZPN nie są jawne i nie są ujawniane publicznie.

Jednak na podstawie różnych źródeł można próbować oszacować, ile wynosi jego pensja. Według portalu wynagrodzenia.pl zarobki na tym stanowsiku mogą wynosić od  kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. W tym miejscu warto zaznaczyć, że zarobki prezesa PZPN są uzależnione od wielu czynników, wśród nich wymienić możemy:

  • Decyzję  zarządu PZPN, który ustala wysokość wynagrodzenia dla prezesa i innych działaczy.
  • Sytuację finansową PZPN, która zależy od przychodów z reklam, sponsorów, biletów, praw telewizyjnych i innych źródeł.
  • Osiągnięcia sportowe i organizacyjne PZPN, które wpływają na prestiż i renomę 
  • Indywidualną decyzja prezesa, czy chce pobierać pensję za swoją pracę dla PZPN, czy też zrezygnować z niej na rzecz innych korzyści.

Zarobki prezesów PZPN – ile zarabiali poprzedni prezesi a ile obecny?

Według doniesień medialnych, obecny prezes PZPN, Cezary Kulesza, który objął stanowisko w sierpniu 2021 roku, pobiera pensję w wysokości 28 500 zł miesięcznie. Jest to taka sama kwota, jaką otrzymywał jego poprzednik, Zbigniew Boniek, który jednak zrezygnował z pobierania wynagrodzenia za aktywność w PZPN w 2012 roku, kiedy został wybrany na to stanowisko.

Boniek twierdził, że nie potrzebuje pieniędzy z związku, a jego motywacją była pasja i chęć zmiany polskiej piłki. Zamiast pensji, Boniek miał do dyspozycji darmowe mieszkanie w Warszawie, które wynajmowała mu federacja. Ponadto, dzięki sukcesom w kierowaniu PZPN, Boniek awansował na stanowisko wiceprezydenta UEFA, gdzie mógł liczyć na pensję rzędu około 20 tys. euro miesięcznie.

Przed Bońkiem, prezesem PZPN był Grzegorz Lato, który sprawował tę funkcję w latach 2008-2012. Lato również pobierał pensję w wysokości 28 500 zł miesięcznie, co było wówczas uznawane za bardzo wysoką kwotę, zwłaszcza w porównaniu z zarobkami innych działaczy sportowych w Polsce. 

Jeszcze wcześniej, w latach 1999-2008, prezesem PZPN był Michał Listkiewicz, który był pierwszym prezesem etatowym w historii związku. Listkiewicz otrzymywał pensję w wysokości 15 tys. zł miesięcznie, co było wówczas uważane za stosunkowo niską kwotę, biorąc pod uwagę skalę i znaczenie jego pracy. Listkiewicz był ceniony za profesjonalizm i kompetencję, a także za wprowadzenie wielu reform i innowacji w polskiej piłce. 

Z kolei w latach 1995-1999, prezesem PZPN był Marian Dziurowicz, który nie pobierał pensji, a jedynie korzystał z służbowego samochodu i pokoju w hotelu w Warszawie, kiedy musiał tam przebywać. Dziurowicz był jednak kontrowersyjną postacią, oskarżoną o nepotyzm, korupcję i brak transparentności. Pod jego rządami, Polska nie zakwalifikowała się do żadnego turnieju międzynarodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *