Ile zarabiają najlepsze piłkarki na świecie? Oto lista najbogatszych z nich!

Piłka nożna to bardzo popularny sport nie tylko w naszym kraju. Zazwyczaj jednak myśląc o meczach piłki nożnej mamy na myśli rozgrywki mężczyzn. Tymczasem kobiety także grają w piłkę. Czy ich zarobki są zbliżone do zawodników drużyn męskich? Jeśli nie, dlaczego tak się dzieje? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Kobiece rozgrywki w piłce nożnej – co warto wiedzieć?

Piłka nożna to nie tylko sport dla mężczyzn. Kobiety również grają w piłkę nożną na wysokim poziomie i osiągają sukcesy na arenie międzynarodowej. Przedstawiamy więc kilka ciekawostek, które mogą zainteresować zarówno fanów, jak i laików.

  • Historia: Pierwszy oficjalny mecz kobiecej piłki nożnej odbył się w 1895 roku w Anglii, pomiędzy dwoma drużynami z Londynu. W latach 20. i 30. XX wieku, piłka nożna kobiet cieszyła się dużą popularnością, zwłaszcza we Francji i Wielkiej Brytanii, gdzie przyciągała tłumy na stadiony. Jednak w 1921 roku, Angielski Związek Piłki Nożnej (FA) zakazał kobietom grać na boiskach należących do jego członków, uznając piłkę nożną za nieodpowiednią dla kobiet. Ten zakaz obowiązywał aż do 1971 roku, kiedy to FA zezwolił na reaktywację kobiecej piłki nożnej w Anglii. W innych krajach, takich jak Brazylia, Niemcy czy RPA, podobne zakazy były znoszone dopiero w latach 70. i 80. XX wieku.
  • Mistrzostwa świata: Pierwsze mistrzostwa świata kobiet w piłce nożnej odbyły się w 1991 roku w Chinach, z udziałem 12 drużyn. Zwyciężyła reprezentacja Stanów Zjednoczonych, pokonując w finale Norwegię 2:1. Od tego czasu, mistrzostwa świata kobiet odbywają się co cztery lata, a liczba uczestniczących drużyn wzrosła do 24. Dotychczas, najwięcej tytułów mistrzowskich zdobyły USA (4), a za nimi plasują się Niemcy (2), Norwegia (1) i Japonia (1). Ostatnie mistrzostwa świata kobiet miały miejsce w 2023 roku we Francji, gdzie USA obroniły tytuł, pokonując w finale Holandię 2:0.
  • Różnice i podobieństwa: Piłka nożna kobiet różni się od piłki nożnej mężczyzn pod wieloma względami, takimi jak tempo gry, siła strzałów, styl gry czy frekwencja na stadionach. Jednak są też wiele podobieństw, takich jak zasady gry, czas trwania meczu, liczba zawodników czy wymiary boiska. Niektórzy eksperci twierdzą, że piłka nożna kobiet jest bardziej techniczna, zespołowa i fair-play niż piłka nożna mężczyzn, która jest bardziej fizyczna, indywidualna i agresywna. Niezależnie od tych opinii, piłka nożna kobiet zasługuje na uznanie i szacunek, jako sport pełen emocji, pasji i talentu.

Różnice w zarobkach najlepszych piłkarzy i piłkarek – dlaczego tak jest?

Nie da się ukryć, że choć piłka nożna należy do najlepiej wynagradzanych dyscyplin sportowych kobiety, które decydują się na taką drogę kariery sportowej nie mogą liczyć na wynagrodzenia w tej samej wysokości co mężczyźni. Czym jest to spowodowane? Główną przyczyną różnic w zarobkach między piłkarzami i piłkarkami jest nierówna popularność i zainteresowanie ich rozgrywkami. Męska piłka nożna przyciąga znacznie więcej widzów, sponsorów i mediów niż żeńska, co przekłada się na wyższe przychody klubów i zawodników.

Według raportu FIFA z 2019 roku, męskie mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2018 roku wygenerowały ponad 6 miliardów dolarów przychodu, podczas gdy żeńskie mistrzostwa świata w 2019 roku tylko 131 milionów dolarów. Podobnie, według magazynu Forbes, najlepiej zarabiający piłkarz na świecie w 2020 roku, Leo Messi, zarobił 126 milionów dolarów, podczas gdy najlepiej zarabiająca piłkarka na świecie w 2020 roku, Sam Kerr, zarobiła tylko 500 tysięcy dolarów.

Ile średnio zarabiają piłkarki?

Piłka nożna kobiet jest coraz bardziej popularna i doceniana na świecie, jednak wciąż istnieje duża przepaść między zarobkami piłkarzy i piłkarek. Według raportu FIFA z 2020 roku, tylko 21% zawodowych piłkarek na świecie otrzymuje pensję od swojego klubu, a 48% łączy grę w piłkę z inną pracą. Średnie zarobki piłkarek zależą od wielu czynników, takich jak kraj, liga, klub, pozycja, umiejętności czy sukcesy. Wciąż są jednak znacznie mniejsze niż zarobki mężczyzn grających na podobnym poziomie. 

Według różnych źródeł, można przyjąć, że:

  • Piłkarki grające w III i IV lidze w Polsce zarabiają od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie.
  • Piłkarki grające w Ekstralidze Kobiet w Polsce zarabiają od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.
  • Piłkarki grające w 2. lidze w innych krajach zarabiają od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.
  • Piłkarki grające w 1. lidze w innych krajach zarabiają od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych miesięcznie.

Zarobki najlepszych piłkarek na świecie – ile zarabiają? Lista

Piłka nożna kobiet jest coraz bardziej popularna i doceniana na świecie, jednak wciąż istnieje duża przepaść między zarobkami piłkarzy i piłkarek. Według raportu FIFA z 2020 roku, tylko 21% zawodowych piłkarek na świecie otrzymuje pensję od swojego klubu, a 48% łączy grę w piłkę z inną pracą. Jakie są więc zarobki najlepszych piłkarek na świecie? Oto lista 10 najwyżej opłacanych piłkarek w sezonie 2020/2021, według magazynu Forbes:

  • Sam Kerr (Australia/Chelsea) – 500 tysięcy dolarów rocznie (400 tys. pensji + 100 tys. z reklam)
  • Wendie Renard (Francja/Lyon) – 518 tysięcy dolarów rocznie (468 tys. pensji + 50 tys. z reklam)
  • Amandine Henry (Francja/Lyon) – 518 tysięcy dolarów rocznie (468 tys. pensji + 50 tys. z reklam)
  • Carli Lloyd (USA/Sky Blue FC) – 518 tysięcy dolarów rocznie (300 tys. pensji + 218 tys. z reklam)
  • Megan Rapinoe (USA/OL Reign) – 518 tysięcy dolarów rocznie (300 tys. pensji + 218 tys. z reklam)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *