Ile zarabia trener reprezentacji Polski w piłce nożnej? Odkrywamy zarobki obecnego i poprzednich selekcjonerów

Piłka nożna należy do dyscyplin, które cieszą się w naszym kraju ogromną popularnością. Choć nasza reprezentacja nie zawsze odnosi sukcesy i w ostatnim czasie radzi sobie nieco gorzej budzi ogromne zainteresowanie. Kibice bacznie śledzą nie tylko spotkania ale również efekty pracy trenera reprezentacji Polski. Pojawiają się także zapytania ile zarabia trener reprezentacji Polski. Jest to przedmiotem licznych dyskusji kibiców, szczególnie jeśli przebieg rozgrywek nie był dla nas pomyślny. Dlatego też postanowiliśmy to sprawdzić. Oto, co udało nam się ustalić.

Czym tak właściwie zajmuje się trener reprezentacji Polski?

To pytanie, które często zadają sobie kibice piłki nożnej, zwłaszcza gdy wyniki drużyny narodowej nie są zadowalające. Trener reprezentacji Polski to osoba, która odpowiada za przygotowanie taktyczne, fizyczne i mentalne zawodników do meczów międzynarodowych. Trener reprezentacji Polski musi również dokonywać selekcji graczy, ustalać składy i zmiany, motywować i wspierać piłkarzy, a także reprezentować zespół na konferencjach prasowych i w kontaktach z mediami.

Trener reprezentacji Polski to nie tylko fachowiec od piłki nożnej, ale także lider, menedżer i dyplomata. Trener reprezentacji Polski to stanowisko prestiżowe, ale i odpowiedzialne, które wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale także pasji i zaangażowania. Nic więc dziwnego, że zarobki jakie trenera reprezentacji Polski są więc stosunkowo wysokie.

Czesław Michniewicz – były trener reprezentacji Polski

Trener reprezentacji Polski w piłce – ile może zarobić?

Przejdźmy jednak do najważniejszego, czyli do tego, ile zarabia trener reprezentacji Polski. Nie ma co ukrywać, w przypadku większości selekcjonerów reprezentacji stawki są naprawdę imponujące i sięgają rzędu nawet kilkuset złotych miesięcznie.

jednak mieć świadomość, że zarobki trenera reprezentacji Polski ustalane są indywidualnie i zależą od tego, jaki kontrakt podpisze on z PZPN. Ustalając wysokość wynagrodzenia dla selekcjonera polskiej reprezentacji związek bierze pod uwagę szereg czynników. Wśród nich wymienić możemy między innymi:

  • doświadczenie selekcjonera;
  • jego dotychczasowe sukcesy oraz renoma, jaką się cieszy,
  • aktualny stan finansów PZPN.

Nie da się również ukryć, że umiejętności negocjacyjne trenera mogą mieć wpływ na to, jaki kontrakt zostanie z nim zawarty. W związku z tym, podanie jednej kwoty, którą zarabia trener reprezentacji w naszym kraju nie jest możliwe. Każdy z selekcjonerów miał bowiem nieco inne zapisy w umowie.

Zarobki trenerów reprezentacji Polski – ile zarabiali poprzedni i obecny selekcjoner?

Wiemy już, że zarobki trenerów reprezentacji Polski są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Pora jednak dowiedzieć się ile dokładnie wynoszą. Zacznijmy od obecnego selekcjonera czyli Michała Probierza. Według nieoficjalnych informacji, Probierz może liczyć na około 200 tysięcy złotych brutto miesięcznie, co daje około 2,4 miliona złotych rocznie. Są to zarobki znacznie mniejsze niż w przypadku poprzedniego selekcjonera. Jak bowiem wyglądało to u poprzednich trenerów? Oto co udało nam się ustalić:

  • Fernando Santos – spekulowano, że zarabiał aż 3 mln euro rocznie, jednak kwota ta została zweryfikowana na ok 1,8 mln euro rocznie czyli 700 tys złotych miesięcznie.
  • Czesław Michniewicz zarabiał rocznie 2,2 mln zł (570 tysięcy euro).
  • Paulo Sousa inkasował 850 tysięcy euro.
  • Jerzy Brzęczek – 480 tys. euro rocznie.
  • Adam Nawałka – 360 tys. euro rocznie.

Widać więc, że przez pewien czas zarobki trenerów reprezentacji w naszym kraju sukcesywnie rosły i osiągnęły najwyższy poziom w przypadku Fernando Santosa. Mimo to, nowemu selekcjonerowi nie udało się wynegocjować choćby podobnych stawek.

Fernando Santos – były trener reprezentacji Polski

Ile zarabiają trenerzy reprezentacji innych krajów?

Choć zarobki trenerów reprezentacji Polski mogą wydawać się nam imponujące, tak naprawdę polscy trenerzy plasują się raczej w dolnej części światowej tabeli. Zarobki trenerów innych krajów są bowiem nieporównywalnie wyższe.

Zestawienie zarobków trenerów wszystkich 32 reprezentacji, biorących udział w mundialu w Katarze, pokazuje, że na największą pensję może liczyć Hansi Flick, prowadzący reprezentację Niemiec. Były trener Bayernu Monachium zarabia rocznie aż 6,5 miliona euro. Na drugim miejscu znajduje się Didier Deschamps, szkoleniowiec reprezentacji Francji, który otrzymuje 3,8 miliona euro rocznie.

Trzecie miejsce zajmuje Gareth Southgate, trener reprezentacji Anglii, z pensją 3,5 miliona euro rocznie. Na czwartym miejscu jest Luis Enrique, były selekcjoner reprezentacji Hiszpanii, który zarabiał 3,3 miliona euro rocznie. Piąte miejsce należy do Roberto Manciniego, trenera reprezentacji Włoch, który inkasuje 3 miliony euro rocznie.

Jak więc widać, trenujący narodowe składy nie mogą narzekać na brak pieniędzy. Jednocześnie jednak musimy pamiętać, że za wielkimi wynagrodzeniami idzie również duża odpowiedzialność. Gdy drużyna nie radzi sobie dobrze w rozgrywkach mistrzowskich największa krytyka spada najczęściej właśnie na selekcjonerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *