Evan Ferguson – klub, wiek, pozycja, kariera

Evan Joe Ferguson, urodzony 19 października 2004 roku, to zawodowy piłkarz irlandzki grający na pozycji napastnika. W niniejszym artykule przedstawimy bliżej sylwetkę tego młodego zawodnika, który zaczyna robić imponującą karierę w angielskim Brighton & Hove Albion oraz w reprezentacji Irlandii.

Evan Ferguson – Wczesne lata życia i początki kariery

Evan Ferguson jest synem Barry’ego Fergusona, byłego profesjonalnego piłkarza, który grał w licznych klubach, takich jak Coventry City czy Shamrock Rovers. Evan dorastał jako kibic Manchesteru United.

Evan rozpoczął swoją piłkarską przygodę w prestiżowym klubie szkolnym St Kevin’s Boys w Dublinie, zanim trafił do młodzieżówki Bohemians. W grudniu 2020 roku zdobył bramkę w swoim ostatnim meczu na poziomie młodzieżowym, prowadząc swój zespół do zwycięstwa w lidze U17, pokonując Shamrock Rovers 2–0 w finale.

Kariera w Bohemians

Ferguson zadebiutował w seniorskiej piłce nożnej 11 lipca 2019 roku, w meczu towarzyskim z Chelsea, mając zaledwie 14 lat. Był to wynik, który uczynił go najmłodszym graczem Bohemians na poziomie seniorów. Jego pierwsze gole na tym poziomie przypadły na 28 stycznia 2020 roku, kiedy to zdobył dwie bramki w wygranym 4–2 meczu towarzyskim z Drogheda United.

W sumie zaliczył cztery oficjalne występy przez dwie sezony w klubie, zanim ostatecznie przeniósł się do Brighton & Hove Albion.

Przejście do Brighton & Hove Albion

W styczniu 2021 roku Ferguson podpisał kontrakt z akademią Brighton & Hove Albion, wybierając ten klub zamiast Liverpoolu. Jego debiut w pierwszym zespole miał miejsce 24 sierpnia 2021 roku w wygranym 2–0 meczu z Cardiff City w EFL Cup.

W listopadzie tego samego roku strzelił swojego pierwszego profesjonalnego gola, prowadząc zespół U23 do zwycięstwa 2–1 nad Northampton w EFL Trophy. W sezonie 2022/2023 Ferguson miał udany przełom, strzelając 10 goli w 25 meczach i zdobywając tytuł Młodego Piłkarza Roku w Brighton.

Kariera międzynarodowa

Ferguson reprezentował Irlandię na poziomie młodzieżowym w kategoriach U-15, U-17 i U-21. W sierpniu 2021 roku został po raz pierwszy powołany do reprezentacji U-21 na eliminacje Mistrzostw Europy U-21.

W listopadzie 2022 roku otrzymał swoje pierwsze powołanie do seniorskiej kadry na mecze towarzyskie przeciwko Norwegii i Malcie. Zadebiutował w meczu przeciwko Norwegii, a następnie zdobył swojego pierwszego gola w meczu przeciwko Łotwie oraz bramkę w meczu kwalifikacyjnym do Euro 2024 przeciwko Gibraltarowi.

Evan Ferguson – Życie osobiste

Evan Ferguson pochodzi z Bettystown, w hrabstwie Meath w Irlandii. Jego ojciec, Barry, był również profesjonalnym piłkarzem, co z pewnością wpłynęło na wybór ścieżki kariery przez Evana.

Wychowywał się jako zagorzały fan Manchesteru United, co często wspominał w wywiadach. Jego młoda, ale już imponująca kariera, w połączeniu z rodowodem rodzinny, stawia go w gronie najbardziej obiecujących talentów irlandzkiej piłki nożnej. Oczekuje się, że będzie kluczową postacią zarówno dla swojego klubu, jak i reprezentacji w nadchodzących latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *