Znani piłkarze z polskimi korzeniami – nie spodziewacie się, że są częściowo Polakami!

Kibice z naszego kraju bardzo często lubią “chwalić” się zawodnikami, którzy pochodzą z Polski a grają obecnie w najlepszych światowych klubach. Jest to dla nas bowiem dowód, że w naszym kraju nie brakuje utalentowanych zawodników, którzy swoją pasją i determinacją osiągnęli sukces. Warto jednak mieć świadomość, że wśród zawodników, którzy takowy sukces osiągnęli nie brakuje także tych, którzy nie posiadają już polskiego obywatelstwa, jednak mają takie pochodzenie. Piłkarze z polskimi korzeniami to naprawdę liczna grupa. Poznajmy ich nieco bliżej. 

Niemieccy piłkarze polskiego pochodzenia – którzy są częściowo Polakami?

Jednym z krajów, w których grają piłkarze z polskimi korzeniami są Niemcy. W Bundeslidze możemy znaleźć ich naprawdę sporo. Wśród najbardziej znanych wymienić możemy nazwiska takie jak:

  1. Lukas Podolski: to niemiecki piłkarz polskiego pochodzenia. W latach 2004-2017 był reprezentantem Niemiec, z którymi zdobył mistrzostwo świata w 2014 roku oraz srebrny medal mistrzostw Europy w 2008 roku. Urodził się 4 czerwca 1985 roku w Gliwicach.
  2. Pierre Littbarski: urodził się 16 kwietnia 1960 roku w Berlinie Zachodnim, to były niemiecki piłkarz, który grał na pozycji ofensywnego pomocnika. Znany z doskonałych umiejętności dryblingu, Littbarski zdobył mistrzostwo świata w 1990 roku oraz wicemistrzostwo świata w 1982 i 1986 roku z reprezentacją Niemiec. W swojej karierze klubowej najdłużej związany był z 1. FC Köln, gdzie w Bundeslidze rozegrał łącznie 414 meczów.
  3. Miro Klose: urodził się 9 czerwca 1978 roku w Opolu. Jest rekordzistą pod względem liczby strzelonych goli na mistrzostwach świata w piłce nożnej, z dorobkiem 16 bramek. Po zakończeniu kariery piłkarskiej, Klose rozpoczął pracę jako trener, obejmując między innymi funkcję pierwszego trenera w SCR Altach.

Piłkarze z polskim pochodzeniem, którzy grają we Francji

Kolejnym krajem, w którym piłkarze polskiego pochodzenia stanowią dużą grupę jest Francja. Wśród znanych zawodników, którzy odnoszą sukcesy w tym kraju wymienić możemy: 

  1. Laurenta Koscielnego: to były francuski piłkarz polskiego pochodzenia, który występował na pozycji obrońcy. W swojej karierze klubowej najbardziej znany jest z gry w Arsenalu, gdzie spędził prawie dekadę i zdobył z klubem trzy Puchary Anglii oraz dwukrotnie Tarczę Wspólnoty. Był także zawodnikiem reprezentacji Francji.
  2. Layvina Kurzawę: to francuski piłkarz polskiego pochodzenia, urodzony 4 września 1992 roku w Fréjus. Obecnie gra na pozycji lewego obrońcy w klubie Paris Saint-Germain, do którego dołączył w 2015 roku. W swojej karierze reprezentacyjnej rozegrał 13 meczów i zdobył jedną bramkę dla drużyny narodowej Francji.
  3. Timothée Kołodziejczaka: urodził się 1 października 1991 roku w Arras. Obecnie występuje na pozycji lewego lub środkowego obrońcy w niemieckim klubie FC Schalke 04. W swojej karierze reprezentacyjnej ma na koncie złoty medal Mistrzostw Europy U-19 z 2010 roku oraz występy w młodzieżowych reprezentacjach Francji.

Piłkarze z polskimi korzeniami w Stanach Zjednoczonych

Każdy z nas doskonale wie, że w Stanach Zjednoczonych istnieje bardzo duża polonia, która na dobre zżyła się z tym krajem i wiodą tam swoje szczęśliwe życie. Nic więc dziwnego, że znani piłkarze polskiego pochodzenia, którzy nie zagrali dla Polski odnieśli sukces w USA. Wśród nazwisk, na które warto zwrócić znajdują się:

  1. Gabriel Slonina: to młody i obiecujący amerykański piłkarz polskiego pochodzenia, urodzony 15 maja 2004 roku w Addison, Illinois. Obecnie występuje na pozycji bramkarza w belgijskim klubie KAS Eupen, będąc wypożyczonym z Chelsea. Slonina zadebiutował w reprezentacji Stanów Zjednoczonych i jest uważany za jednego z najbardziej perspektywicznych bramkarzy swojego pokolenia.
  2. Danny Szetela: w swojej karierze seniorskiej występował między innymi w Columbus Crew, Racing Santander oraz Brescia Calcio, a także w New York Cosmos, gdzie grał przez wiele lat. Reprezentował również Stany Zjednoczone na różnych szczeblach młodzieżowych, w dorosłej reprezentacji zadebiutował w 2007 roku.
  3. Chris Wondolowski: to były amerykański piłkarz, który występował na pozycji napastnika. Był on najskuteczniejszym strzelcem w historii Major League Soccer (MLS) z rekordową liczbą 171 goli w lidze oraz jedynym graczem w historii ligi, który strzelił 150 lub więcej bramek w sezonie zasadniczym. Wondolowski był również reprezentantem Stanów Zjednoczonych w latach 2011-2016, gdzie wystąpił na trzech Pucharach Złotych CONCACAF.

Inni piłkarze z polskimi korzeniami

Poza trzema głównymi krajami, w których grają zawodnicy z polskimi korzeniami możemy znaleźć jeszcze piłkarzy, którzy cieszą się sporą sławą w innych krajach. Jest to choćby Andy Johnson, który co prawda zakończył już karierę jednakże wystąpił prawie 200 razy w Premier League. Jego dziadek pochodził z Polski. 

W Argentynie można było za to podziwiać bardzo dobre umiejętności Paulo Dybali, który jest prawdziwą gwiazdą Juventusu. On również związany jest z Polską przez swojego dziadka Bolesława, który wyjechał do Argentyny przed II Wojną Światową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *