Obsceniczny gest bramkarza Argentyny Emiliano Martineza – dlaczego to zrobił i jak się tłumaczył?

Piłka nożna to sport, który budzi wielkie emocje. Nie tylko w kibicach, ale również w zawodnikach. Nie da się ukryć, że czasami są one tak wielkie, że nie sposób utrzymać jest nerwy na wodzy. Przekonał się o tym Emiliano Martinez, którego skandaliczny gest stał się obiektem krytyki i memów. Co jednak zrobił bramkarz Argentyny i dlaczego? Postanowiliśmy to sprawdzić. 

Gest bramkarza Argentyny – o co właściwie chodzi?

Sprawa związana z obscenicznym, obraźliwym gestem Emiliano Martineza miała miejsce podczas mistrzostw świata w Katarze. Wielki finał tego mundialu rozegrał się pomiędzy Argentyną a Francją. Drużyna Argentyny, w skład której wchodzi Martinez wygrała pojedynek, jednakże nie przyszło im to łatwo. Francuzi do samego końca mieli nadzieję na zwycięstwo, co spowodowało, że porażka przyczyniła się do niezbyt sportowego zachowania kibiców. 

Miłośnicy reprezentacji Francji mieli wygwizdać zawodników Argentyny, w tym Emiliano Martineza. On sam został zaś został wybrany najlepszym bramkarzem katarskiego mundialu. W związku z tym otrzymał statuetkę Złotej Rękawicy. Podczas jej wręczania nie wytrzymał negatywnych emocji jakie budziło w nim zachowanie kibiców drużyny przeciwnej. W związku z tym wykorzystał statuetkę jako rekwizyt, który przyłożył sobie do krocza i z dość zabawną miną pokazał co o tym wszystkim myśli. Jak sam mówi: 

„Zrobiłem to, ponieważ Francuzi mnie wygwizdali.”

Nie usprawiedliwia to jednak jego wulgarnego i obraźliwego zachowania, na które z zażenowaniem spoglądał nie tylko stojący przy zawodniku szejk odpowiedzialny za wręczanie nagród, ale również światowe media. Większość portali internetowych błyskawicznie podzieliła się z użytkownikami kadrem z tego zajścia, co spotkało się z różnymi opiniami. Część kibiców patrzyła na gest bramkarza Argentyny z rozbawieniem, inni zaś z zażenowaniem. Nie zabrakło jednak głosów, że jest to brak szacunku dla zdobytego trofeum. Nie można jednak powiedzieć, by Martinez nie był dumny z otrzymanego tytułu. Jak sam mówił:

„Tytuł dedykuję mojej rodzinie. Pochodzę ze skromnego miejsca. Pojechałem do Anglii w młodym wieku. To dla nich”

Emiliano Martinez – co warto o nim wiedzieć?

Damián Emiliano Martínez Romero, urodzony 2 września 1992 roku w Mar del Plata, to argentyński piłkarz, który występuje na pozycji bramkarza w angielskim klubie Aston Villa oraz w reprezentacji Argentyny. Martínez rozpoczął swoją piłkarską przygodę w młodzieżowych drużynach Independiente. W 2009 roku, tuż po swoich 17. urodzinach, został zaproszony na testy do Arsenalu. Po imponujących występach w trakcie prób, otrzymał zgodę na pracę w Wielkiej Brytanii i oficjalnie zarejestrowano go jako zawodnika Arsenalu w lipcu 2010 roku.

Na początku swojej kariery w Arsenalu Martínez pełnił rolę rezerwowego bramkarza. Był wypożyczany do różnych klubów, takich jak Oxford United, Sheffield Wednesday, Rotherham United, Wolverhampton Wanderers, Getafe i Reading. W 2019 roku przełamał się i stał się podstawowym zawodnikiem Arsenalu, występując w Premier League oraz pomagając drużynie zdobyć FA Cup i FA Community Shield. We wrześniu 2020 roku Martínez przeniósł się do Aston Villi za kwotę 20 milionów funtów. W swoim pierwszym sezonie w klubie ustanowił rekord klubu, zachowując piętnaście czystych kont w Premier League.

Martínez ma również spore sukcesy w reprezentacji. Reprezentował Argentynę w meczach juniorskich na poziomie U17 i U20. W 2021 roku zadebiutował w seniorskiej reprezentacji, pomagając swojemu krajowi zdobyć Copa América 2021 i otrzymując nagrodę Golden Glove za najlepszego bramkarza turnieju. W 2022 roku triumfował również na Mistrzostwach Świata FIFA, gdzie zdobył Złotą Rękawicę za swoje występy. Jak wiemy, to właśnie podczas odbioru tej nagrody doszło do niefortunnego gestu, który wciąż jest na ustach wszystkich. W żaden sposób nie przekreśla on jednak klasy i talentu bramkarza. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *