Największy wynik w piłce nożnej w Polsce i na świecie – jakie padły rekordy strzelonych bramek?

Piłka nożna to sport pełen emocji, który kochany jest przez kibiców na całym świecie. Wiele wydarzeń, które miały miejsce na murawie już na zawsze zapisują się w historii futbolu. Dotyczy to przede wszystkim rekordów dotyczących ilości czy czasu strzelonych bramek. Takie wyjątkowe momenty sprawiają, że kibice przez długi czas odczuwają emocje z nimi związane. Dlatego też postanowiliśmy przeanalizować dla naszych czytelników najciekawsze rekordy związane z piłką nożną. 

Jaki piłkarz strzelił najwięcej bramek w jednym meczu w historii?

Mecze, podczas których często padają gole należą do zdecydowanie najbardziej emocjonujących. Nie ma w tym nic dziwnego – każda bramka to radość lub rozpacz na trybunach. Ile jednak bramek udało się strzelić jednemu zawodnikowi podczas jednego spotkania? Rekord ten należy do Archiego Thompsona, który strzelił 13 bramek w meczu międzynarodowym pomiędzy Australią a Samoa Amerykańską w 2001 roku. W kontekście klubowym, Stephan Stanis z Francji zdobył 16 bramek w jednym meczu w 1942 roku, grając dla klubu Racing Club de Lens.

Najwięcej bramek strzelonych w jednym meczu

Z kolejnym rekordem sprawa nie jest już tak oczywista, ponieważ w tym przypadku mieliśmy do czynienia z formą protestu polegającą na strzelaniu samobójczych goli. Miało to miejsce 31 października 2002 r. na Madagaskarze. Podczas tego spotkania AS Adema pokonała SO Emyrne… 149:0! Jak wspominaliśmy zespół SO Emyrne sam strzelił sobie te gole co było sposobem na protest przeciwko pracy arbitrów i ich decyzjami, z którymi nie zgadzali się zawodnicy. Tak kuriozalny mecz rozegrano jednak do końca a jego wynik zapisany jest do dzisiaj w Księdze rekordów Guinnessa.

Najszybciej strzelona bramka w historii

Najszybciej strzelona bramka w historii to wyjątkowe wydarzenie, które na zawsze pozostaje w pamięci kibiców. Do kogo należy ten rekord? Udało nam się ustalić, że najszybciej strzeloną bramką w historii oficjalnych rozgrywek międzypaństwowych jest ta, którą zdobył Christian Benteke z reprezentacji Belgii. W meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw świata przeciwko reprezentacji Gibraltaru, Benteke pokonał bramkarza już po upływie 8,1 sekundy. To rekord, który poprawił osiągnięcie piłkarza San Marino, Davide’a Gualtieri’ego, który w 1993 roku zdobył gola w meczu z Anglią w ciągu 8,3 sekundy.

Najwięcej bramek strzelonych w jednym meczu w polskiej Ekstraklasie

Polska piłka również może pochwalić się swoimi rekordami. W najwyższej lidze polski czyli Ekstraklasie padł dość spektakularny wynik. W 1956 roku odbył się mecz pomiędzy Legią Warszawa a Wisłą Kraków. Spotkanie zakończyło się wynikiem 12:0 dla Legii i do dziś jest często wspominane przez kibiców tego klubu. 

Najszybciej strzelone 5 bramek należy do Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski to zdecydowanie najlepszy piłkarz pochodzący z Polski. Nic więc dziwnego, że kapitan naszej reprezentacji także ma swój rekord. Jest nim spektakularny wynik zdobycia 5 bramek. Lewy dokonał czegoś niesamowitego w meczu Bundesligi 22 września 2015 roku. Wchodząc na boisko po przerwie, Lewandowski zdobył 5 bramek w zaledwie 9 minut, ustanawiając rekord najszybciej strzelonych pięciu goli w historii Bundesligi. Jego osiągnięcie nie tylko zadziwiło kibiców, ale i przeszło do historii futbolu jako jeden z najbardziej pamiętnych momentów. Ta wyjątkowa wydajność pokazała nie tylko jego niesamowitą umiejętność strzelecką, ale także determinację i instynkt napastnika, który potrafi wykorzystać każdą nadarzającą się okazję. To wydarzenie nie tylko bardzo głośnym echem odbiło się w Niemczech ale również stanowi powód do dumy dla Polaków, którzy często je przywołują.

Najlepszy strzelec bramek w historii

W świecie piłki nożnej, dyskusje o najlepszym strzelcu bramek w historii nigdy się nie kończą. Warto jednak spojrzeć obiektywnie na liczbę strzelonych goli. Wówczas okazuje się, że Cristiano Ronaldo jest najlepszym strzelcem a jego rekord to aż 859 bramek w ponad 1000 meczach dla różnych klubów i reprezentacji narodowej. Mówiąc o reprezentacji warto także wspomnieć, że dla swojego kraju Portugalczyk strzelił ich 128, co również stanowi rekord jeśli chodzi o liczbę bramek strzelonych w barwach reprezentacji. 

Nie można jednak zapominać o legendach takich jak Pele, który w swojej karierze zdobył 765 goli, czy Lionel Messi z 755 bramkami. Obaj panowie również zapisali się złotymi zgłoskami w historii futbolu, ustanawiając rekordy, które będą trudne do pobicia. Warto również wspomnieć o Romario, który z dorobkiem 753 bramek również zasługuje na miano jednego z najlepszych strzelców w historii piłki nożnej

Podsumowując, rekordy padające podczas spotkań sportowych zawsze będą dla kibiców powodem fascynacji. Świadczą bowiem nie tylko o indywidualnych umiejętnościach piłkarzy, ale także o ewolucji gry i zmieniających się strategiach w piłce nożnej. Każdy nowy rekord to wyzwanie dla przyszłych pokoleń, aby dążyć do osiągania jeszcze lepszych wyników i przekraczania swoich możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *