Największe stadiony na świecie – Lista TOP 30

Wspólne przeżywanie wydarzeń sportowych od zawsze łączyło ludzi. Dlatego też już od najdawniejszych czasów powstawały obiekty, które dawały nam taką możliwość. Obecnie są to niezwykle nowoczesne, komfortowe i bezpieczne stadiony, które są w stanie pomieścić ogromną rzeszę kibiców. Czy jednak kiedykolwiek zastanawialiście się jak wyglądają największe stadiony na świecie i co oferują? Jeśli tak, to dobrze trafiliście. Przygotowaliśmy bowiem listę TOP 30 światowych stadionów. Oto one!

1. Salt Lake Stadium w Kolkacie, Indie

Stadion Salt Lake w Kalkucie, znany również jako Vivekananda Yuba Bharati Krirangan, to wielofunkcyjny stadion, który jest jednym z największych w Indiach. Został otwarty w styczniu 1984 roku i pierwotnie mógł pomieścić 120 000 widzów. Po renowacji w 2011 roku, jego pojemność została ograniczona do 80 000 miejsc. Stadion jest domem dla kilku klubów piłkarskich, w tym Mohun Bagan AC, Mohammedan Sporting Club i Kingfisher East Bengal FC, a także reprezentacji Indii w piłce nożnej. Oprócz rozgrywek piłkarskich, stadion gości również zawody lekkoatletyczne oraz koncerty i wydarzenia kulturalne. W 1987 roku był areną Igrzysk Azji Południowej.

2. Camp Nou w Barcelonie, Hiszpania

Stadion Camp Nou w Barcelonie to legendarna arena piłkarska, będąca domem dla klubu FC Barcelona od momentu jego otwarcia w 1957 roku. Z obecną pojemnością 99 354 miejsc, jest to największy stadion w Hiszpanii i Europie, a także czwarty pod względem wielkości stadion piłkarski na świecie. Camp Nou był świadkiem wielu znaczących wydarzeń sportowych, w tym finałów Pucharu Europy/Champions League w 1989 i 1999 roku, a także pięciu meczów Mistrzostw Świata FIFA w 1982 roku. Stadion jest również znany z bogatej historii i kultury klubu FC Barcelona, co można odkryć odwiedzając muzeum klubu i uczestnicząc w tourze po stadionie

3. Stadion Azadi w Teheranie, Iran

Stadion Azadi, położony w Teheranie, jest narodowym stadionem Iranu i jednym z największych stadionów na świecie. Został otwarty w 1971 roku i pierwotnie mógł pomieścić około 100 000 widzów. Po renowacjach, obecna pojemność stadionu wynosi 78 116 miejsc. Stadion Azadi jest domem dla klubów Persepolis Teheran i Esteghlal Teheran, a także gospodarzem meczów reprezentacji Iranu w piłce nożnej. Znany jest również z głośnego dźwięku vuvuzeli podczas meczów, przez co określany bywa jako „rój pszczół”. Stadion był również miejscem wielu ważnych wydarzeń sportowych, w tym Igrzysk Azjatyckich w 1974 roku oraz finałów AFC Champions League

4. First National Bank Stadium w Johannesburgu

Stadion First National Bank, znany również jako Soccer City lub The Calabash, to ikoniczny stadion w Johannesburgu, RPA. Z pojemnością 94 736 miejsc, jest to największy stadion w Afryce i jeden z największych na świecie. Stadion był gospodarzem wielu znaczących wydarzeń, w tym finału Mistrzostw Świata FIFA w 2010 roku oraz oficjalnego nabożeństwa żałobnego po śmierci Nelsona Mandeli w 2013 roku. Jego projekt zainspirowany był tradycyjnym afrykańskim garncarstwem, przez co jego fasada przypomina opalany ogniem garnek, co nadaje mu unikalnego charakteru.

5. Rose Bowl w Pasadenie, USA

Stadion Rose Bowl w Pasadenie, w stanie Kalifornia, to znany amerykański stadion sportowy. Otwarty w październiku 1922 roku, uznawany jest za Narodowy Zabytek Historyczny i kalifornijski historyczny punkt orientacyjny. Z obecną pojemnością 92 542 miejsc, Rose Bowl jest 16. największym stadionem na świecie, 11. największym w Stanach Zjednoczonych i 10. największym stadionem NCAA. Znany jest przede wszystkim jako miejsce rozgrywania meczów futbolu amerykańskiego.

6. Stadion Wembley w Londynie, Anglia

Stadion Wembley w Londynie to ikona światowego sportu i dom dla angielskiej piłki nożnej. Otwarty w 2007 roku na miejscu oryginalnego stadionu Wembley, który działał od 1923 do 2003 roku. Z pojemnością 90 000 miejsc, jest największym stadionem w Wielkiej Brytanii i drugim co do wielkości w Europie. Stadion Wembley jest własnością Angielskiego Związku Piłki Nożnej (FA) i gości główne mecze piłkarskie, w tym mecze reprezentacji Anglii oraz finał Pucharu Anglii.

7. Stadion Gelora Bung Karno w Dżakarcie, Indonezja

Stadion Gelora Bung Karno w Dżakarcie to wielofunkcyjny obiekt sportowy, który pierwotnie mógł pomieścić 110 000 widzów. Po renowacjach, jego pojemność została zmniejszona do 88 306 miejsc w 2006 roku, a następnie do 77 193 miejsc w związku z przygotowaniami do Igrzysk Azjatyckich w 2018 roku. Stadion nazwano na cześć pierwszego prezydenta Indonezji, Sukarno Najczęściej wykorzystywany jest do meczów piłki nożnej. Jest to jeden z największych stadionów piłkarskich w Azji.

8. Stadion Narodowy Bukit Jalil w Kuala Lumpur, Malezja

To wielofunkcyjny obiekt sportowy znajdujący się w Bukit Jalil, niedaleko centrum Kuala Lumpur w Malezji. Został otwarty 1 stycznia 1998 roku i jest częścią narodowego kompleksu sportowego Sukan Negara. Stadion może pomieścić 87 411 widzów na zadaszonych trybunach i jest wyposażony w bieżnię lekkoatletyczną. Jest to największy stadion w Azji Południowo-Wschodniej i jeden z największych na świecie. Stadion był jedną z aren Igrzysk Wspólnoty Narodów w 1998 roku oraz Pucharu Azji w piłce nożnej w 2007 roku.

9. Estadio Azteca w Meksyku

Estadio Azteca, znany również jako “Kolos z Santa Úrsula”, to jeden z najbardziej znanych stadionów piłkarskich na świecie. Znajduje się w Meksyku, w dzielnicy Coyoacán w Meksyku i jest domem dla klubu piłkarskiego Club América oraz reprezentacji narodowej Meksyku. Stadion może pomieścić 87 523 widzów i jest największym stadionem w Meksyku oraz w Ameryce Łacińskiej. Estadio Azteca ma bogatą historię, był gospodarzem dwóch finałów Mistrzostw Świata FIFA – w 1970 i 1986 roku, oraz słynnego meczu ćwierćfinałowego między Argentyną a Anglią w 1986 roku.

10. Stadion Borg El Arab w Aleksandrii, Egipt

Stadion Borg El Arab to imponujący obiekt sportowy położony w Aleksandrii, w Egipcie. Został otwarty w 2009 roku i może pomieścić 86 000 widzów, co czyni go drugim co do wielkości stadionem w Egipcie oraz jednym z największych w Afryce. Stadion wykorzystywany jest głównie do meczów piłki nożnej i był jedną z aren Mistrzostw Świata U-20 FIFA w 2009 roku. Zaprojektowany jako część egipskiej kandydatury do organizacji Mistrzostw Świata 2010, znany jest również jako Stadion Armii Egipskiej.

11. Estadio Santiago Bernabéu w Madrycie, Hiszpania

Estadio Santiago Bernabéu to legendarny stadion piłkarski w Madrycie, będący domem dla klubu Real Madrid CF. Został otwarty w 1947 roku i od tego czasu był świadkiem wielu znaczących wydarzeń sportowych, w tym finałów Pucharu Europy/UEFA Champions League oraz meczów Mistrzostw Świata FIFA1. Po ostatniej rozbudowie, stadion może pomieścić ponad 81,000 widzów, co czyni go jednym z największych stadionów w Hiszpanii. Estadio Santiago Bernabéu jest również znane z bogatej historii i architektury, będąc jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów piłkarskich na świecie.

12. ANZ Stadium w Sydney, Australia

ANZ Stadium, obecnie znany jako Accor Stadium, to wielofunkcyjny stadion znajdujący się w Sydney Olympic Park w Nowej Południowej Walii, Australia. Stadion został otwarty w marcu 1999 roku i był główną areną Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2000 roku. Początkowo mógł pomieścić około 115 000 widzów, co czyniło go największym stadionem olimpijskim w historii. Obecnie stadion wykorzystywany jest do różnych wydarzeń, w tym meczów rugby koncertów i innych dużych imprez.

13. Croke Park w Dublinie, Irlandia

Croke Park w Dublinie to jeden z najbardziej znanych stadionów sportów gaelickich na świecie. Jest to główny stadion narodowy Irlandii oraz siedziba Gaelic Athletic Association (GAA). Od momentu swojego otwarcia w 1884 roku, stadion był miejscem wielu ważnych wydarzeń sportowych, w tym corocznych finałów All-Ireland w futbolu gaelickim i hurlingu. Po gruntownej rozbudowie i modernizacji, które miały miejsce między 1991 a 2005 rokiem, stadion może obecnie pomieścić 82 300 widzów, co czyni go czwartym co do wielkości stadionem w Europie.

14. Stade de France w Saint-Denis, Francja

Croke Park w Dublinie to jeden z najbardziej znanych stadionów sportów gaelickich na świecie. Jest to główny stadion narodowy Irlandii oraz siedziba Gaelic Athletic Association (GAA). Od momentu swojego otwarcia w 1884 roku, stadion był miejscem wielu ważnych wydarzeń sportowych, w tym corocznych finałów All-Ireland w futbolu gaelickim i hurlingu. Po gruntownej rozbudowie i modernizacji, które miały miejsce między 1991 a 2005 rokiem, stadion może obecnie pomieścić 82 300 widzów, co czyni go czwartym co do wielkości stadionem w Europie.

15. Signal Iduna Park w Dortmundzie, Niemcy

Signal Iduna Park, znany również jako Westfalenstadion, to największy stadion piłkarski w Niemczech, położony w Dortmundzie. Jest domowym stadionem klubu Borussia Dortmund. Stadion został otwarty w 1974 roku i może pomieścić 81 365 widzów. Znany z niesamowitej atmosfery, zwłaszcza na największej w Europie stojącej trybunie południowej, nazywanej “Żółtą Ścianą” (Die Gelbe Wand).

16. Estadio Monumental w Limie, Peru

Estadio Monumental, znany również jako “Coloso de Ate”, to największy stadion piłkarski w Peru i jeden z największych w Ameryce Południowej. Został otwarty w 2000 roku i jest domem dla klubu Universitario de Deportes. Stadion może pomieścić 80 093 widzów, co czyni go jednym z największych obiektów sportowych na kontynencie. Zaprojektowany przez urugwajskiego architekta Waltera Lavalleja Sarriésa, stadion został zbudowany zgodnie z technicznymi specyfikacjami FIFA dla finałów Mistrzostw Świata.

17. Stadio Giuseppe Meazza (San Siro) w Mediolanie

Stadio Giuseppe Meazza, powszechnie znane jako San Siro, to słynny stadion piłkarski w Mediolanie, na którym swoje mecze rozgrywają kluby A.C. Milan oraz Inter Mediolan. Stadion został otwarty w 1926 roku i może pomieścić około 80 018 widzów. Jest to jeden z największych stadionów w Europie, który przez UEFA oceniany jest na 5 gwiazdek. San Siro to stadion znany z bogatej historii, na którym odbywało się wiele ważnych meczów międzynarodowych, w tym finały Pucharu Europy i Mistrzostw Świata FIFA.

18. Stadion Olimpijski Guangdong w Kantonie, Chiny

Stadion Olimpijski Guangdong, znany także jako Aoti Main Stadium, to wielofunkcyjny stadion znajdujący się w Guangzhou, w Chinach. Wykorzystywany przede wszystkim w organizacji meczów piłki nożnej. Został otwarty w 2001 roku. Ma pojemność 80 012 miejsc, co czyni go drugim co do wielkości stadionem w Chinach pod względem liczby miejsc siedzących. Stadion był gospodarzem lekkoatletycznych mistrzostw Azji w 2009 roku oraz zawodów lekkoatletycznych podczas igrzysk azjatyckich w 2010 roku.

19. Stade Mohamed V w Casablance, Maroko

Stade Mohamed V w Casablance to wielofunkcyjny stadion, który jest częścią większego kompleksu sportowego Mohammed V. Stadion ten jest domem dla lokalnych klubów piłkarskich Raja Casablanca i Wydad Casablanca oraz reprezentacji narodowej Maroka. Został otwarty 6 marca 1955 roku i może pomieścić 45 891 widzów, choć w przeszłości, podczas meczu derbowego Casablanki w 1997 roku, stadion ten ustanowił rekord frekwencji wynoszący 110 000 widzów.

20. Stade des Martyrs w Kinszasie, Demokratyczna Republika Konga

Stade des Martyrs, znany również jako Stade des Martyrs de la Pentecôte, to narodowy stadion Demokratycznej Republiki Konga, położony w stolicy kraju, Kinszasie. Wykorzystywany przede wszystkim do meczów piłki nożnej, ma pojemność 80 000 miejsc na mecze międzynarodowe oraz 125 000 na mecze krajowe. Stadion jest domem dla reprezentacji narodowej DR Konga oraz klubów AS Vita Club i DC Motema Pembe.

21. Stade Olympique de la Pontaise w Lozannie, Szwajcaria

Stade Olympique de la Pontaise to wielofunkcyjny stadion znajdujący się w Lozannie, w Szwajcarii. Został zbudowany w 1904 roku. Jest przeznaczony głównie do meczów piłkarskich. Obecnie jest to domowy stadion dla FC Stade Lausanne Ouchy, grającego w Swiss Challenge League, i może pomieścić 15 850 osób.

22. Stadion Olimpijski w Berlinie, Niemcy

Stadion Olimpijski w Berlinie, znany również jako Olympiastadion Berlin, to znamienity obiekt sportowy zlokalizowany w dzielnicy Charlottenburg. Został zbudowany z myślą o Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1936 roku i jest dziełem architekta Wernera Marcha. Po przebudowie w 2004 roku, stadion może pomieścić 74 228 widzów i jest trzecim co do wielkości stadionem w Niemczech. Jest domem dla klubu piłkarskiego Hertha BSC oraz miejscem rozgrywania meczów Bundesligi i finałów Pucharu Niemiec.

23. Stadion Olimpijski w Rzymie, Włochy

Stadion Olimpijski w Rzymie, znany jako Stadio Olimpico, to włoski stadion sportowy, który jest domem dla dwóch rzymskich drużyn piłkarskich: S.S. Lazio oraz AS Roma. Jest to również stadion narodowy, na którym odbywają się najważniejsze mecze reprezentacji Włoch w piłce nożnej i rugby. Został zbudowany w latach 1928-1937, a następnie rozbudowany w 1952 roku z myślą o Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1960 roku. W 1990 roku stadion przeszedł kolejną gruntowną przebudowę na potrzeby Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Obecnie może pomieścić 82 456 widzów i posiada bieżnię lekkoatletyczną.

24. Stadion Olimpijski w Monachium, Niemcy

Stadion Olimpijski w Monachium, znany również jako Olympiastadion München, to wielofunkcyjny stadion, który znajduje się w północnej części miasta, w centralnej części Parku Olimpijskiego. Był główną areną Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1972 roku oraz jedną z aren Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 1974 roku i Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 1988 roku. Zaprojektowany przez niemieckiego architekta Güntera Behnischa oraz inżyniera Frei Otto, stadion był uważany za projekt rewolucyjny ze względu na duże połacie sklepień ze szkła akrylowego podtrzymywane stalowymi słupami. Po igrzyskach stadion był miejscem rozgrywek dwóch monachijskich klubów piłkarskich: Bayern Monachium i TSV 1860 Monachium, aż do 2005 roku, kiedy to kluby przeniosły się do nowo powstałego stadionu Allianz Arena.

25. Stadion Olimpijski w Londynie, Anglia

Stadion Olimpijski w Londynie, obecnie znany jako London Stadium, to wielofunkcyjny stadion zbudowany na Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2012 roku. Po igrzyskach przeszedł przebudowę i obecnie służy głównie jako dom dla klubu piłkarskiego West Ham United. Stadion może pomieścić do 60 000 widzów zawodów sportowych i do 80 000 uczestników koncertów.

26. Stadion Olimpijski w Pekinie, Chiny

Stadion Olimpijski w Pekinie, znany również jako “Ptasie Gniazdo”, to ikoniczny stadion zbudowany na Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2008 roku. Jego unikalna konstrukcja przypominająca gniazdo ptaka stała się jednym z symboli nowoczesnego Pekinu. Pojemność stadionu wynosi 80 000 miejsc. Obiekt ten gościł ceremonie otwarcia i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich zarówno letnich, jak i zimowych w 2022 roku.

27. Stadion Olimpijski w Montrealu, Kanada

Stadion Olimpijski w Montrealu to wielofunkcyjny stadion, który został zbudowany na Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1976 roku. Jego charakterystyczna konstrukcja z nachyloną wieżą jest rozpoznawalnym elementem panoramy miasta. Stadion ten był miejscem najważniejszych dyscyplin sportowych oraz ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich, a jego oficjalne zakończenie nastąpiło w 1977 roku.

28. Stadion Olimpijski w Seulu w Seulu, Korea Południowa

Stadion Olimpijski w Seulu, znany także jako Jamsil Olympic Stadium, to ważny obiekt sportowy w Korei Południowej. Zbudowano go na Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1988 roku oraz 10. Igrzyska Azjatyckie w 1986 roku. Początkowo mógł pomieścić około 100 000 widzów, ale obecnie jego pojemność wynosi 69 950 miejsc. Stadion jest centralnym punktem Jamsil Sports Complex i służył jako miejsce wielu ważnych wydarzeń sportowych, w tym ceremonii otwarcia i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich oraz zawodów lekkoatletycznych

29. Stadion Olimpijski w Atenach, Grecja

Stadion Olimpijski w Atenach, znany również jako Olympiako Spyros Louis, to stadion wielofunkcyjny położony w stolicy Grecji. Został otwarty 6 września 1982 roku i jest domem dla zespołów Panathinaikos AO oraz AEK Ateny. Stadion przeszedł gruntowną przebudowę w latach 2002-2004, w tym dobudowano dach zaprojektowany przez Santiaga Calatravę, z myślą o Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 2004 roku. Obecnie może pomieścić 69 618 widzów i jest największym stadionem w Grecji.

30. Stadion Olimpijski w Sydney, Australia – 82 500 miejsc

Stadion Olimpijski w Sydney, obecnie znany jako Accor Stadium, to wielofunkcyjny stadion, który był główną areną Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2000 roku. Zaprojektowany przez Edmunda Obiałę, stadion pierwotnie mógł pomieścić 110 000 widzów, co czyniło go największym stadionem olimpijskim w historii. Po przebudowie, jego pojemność wynosi obecnie 83 500 miejsc. Stadion ten jest również wykorzystywany do różnych wydarzeń sportowych, w tym meczów rugby, futbolu australijskiego oraz koncertów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *