Kluby piłkarskie z Moskwy – poznaj listę wszystkich drużyn ze stolicy Rosji

Rosja nie należy do grona krajów, które przychodzą nam do głowy kiedy myślimy o gigantach piłki nożnej. Nie oznacza to jednak, że sport ten nie cieszy się w tym kraju sporą popularnością. W samej stolicy aktywnie działa wiele klubów piłkarskich, którym udaje się osiągać mniejsze lub większe sukcesy zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Poznajmy je lepiej. 

1. CSKA Moskwa

Klub Piłkarski CSKA Moskwa, znany również jako “Armia Men”, to jeden z najstarszych i najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Rosji. Założony w 1911 roku, CSKA ma bogatą historię sukcesów, zwłaszcza po II wojnie światowej, kiedy to zdobył pięć tytułów w sześciu sezonach. Klub może pochwalić się zdobyciem siedmiu mistrzostw Wyższej Ligi Radzieckiej oraz pięciu Pucharów ZSRR, w tym dubletu w ostatnim sezonie w 1991 roku. CSKA Moskwa stał się również pierwszym rosyjskim klubem, który wygrał jeden z europejskich pucharów, zdobywając Puchar UEFA po pokonaniu Sporting CP w finale w Lizbonie w 2005 roku.

CSKA był oficjalnym zespołem Armii Radzieckiej w czasach komunistycznych. Po rozpadzie Związku Radzieckiego klub stał się własnością prywatną. W 2012 roku Ministerstwo Obrony sprzedało wszystkie swoje udziały (24,94%) firmie Bluecastle Enterprises Ltd, która od tego czasu posiada 100% udziałów w klubie. W grudniu 2019 roku państwowa korporacja rozwoju VEB.RF ogłosiła, że przejmie kontrolę nad ponad 75% udziałów klubu, które były używane jako zabezpieczenie przez poprzednich właścicieli na finansowanie VEB Areny.

2. Spartak Moskwa

Spartak Moskwa to klub piłkarski z Moskwy, który cieszy się ogromnym uznaniem. Został założony w 1922 roku. To klub, który ma za sobą bogatą historię sukcesów, zdobył bowiem 12 mistrzostw Związku Radzieckiego i rekordowe 10 mistrzostw Rosji. Klub jest również rekordzistą w liczbie zdobytych Pucharów Związku Radzieckiego (10) oraz zdobył 4 Puchary Rosji. Spartak Moskwa dotarł także do półfinałów trzech głównych rozgrywek UEFA: Pucharu Europy, Pucharu Zdobywców Pucharów oraz Pucharu UEFA.

Historia Spartaka jest ściśle związana z braćmi Starostin, którzy odegrali kluczową rolę w rozwoju klubu. Spartak, założony przez organizację związkową, był postrzegany jako “drużyna ludowa”, w przeciwieństwie do innych klubów sponsorowanych przez rządowe agencje, takie jak policja czy armia. Nazwa klubu, inspirowana legendarnym gladiatorem Spartakusem, oraz logo zostały wprowadzone przez jednego z braci, Nikołaja Starostina, który później stał się celem reżimu komunistycznego.

3. Dynamo Moskwa

Klub Piłkarski Dynamo Moskwa to jeden z najbardziej prestiżowych i historycznych klubów w Rosji. Jego początek miał miejsce 18 kwietnia 1923 roku. Dynamo Moskwa ma za sobą bogatą historię sukcesów, będąc jednym z najbardziej utytułowanych klubów w czasach Związku Radzieckiego. Klub zdobył 11 mistrzostw w radzieckiej Wyższej Lidze oraz 6 Pucharów ZSRR. W nowoczesnej erze rosyjskiej piłki nożnej, Dynamo może pochwalić się zdobyciem Pucharu Rosji w sezonie 1994-95.

Dynamo Moskwa było związane z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych (MWD) i KGB, a jego patronem był Lavrentiy Beria, szef NKWD. Z tego powodu klub i jego kibice byli nazywani “mentami” (policjantami). Od 2009 roku właścicielem klubu jest bank VTB, który nabył 74% udziałów w klubie. W 2016 roku Dynamo Sports Society zgodziło się odkupić udziały banku VTB za 1 rubla, a następnie w 2019 roku ponownie sprzedać klub bankowi VTB za tę samą symboliczną kwotę. W 2022 roku akcje zostały przekazane z powrotem do Dynamo Sports Society.

4. Lokomotiw Moskwa

Klub Piłkarski Lokomotiw Moskwa, znany również jako “Parovozy” (Lokomotywy), to jeden z najbardziej szanowanych klubów piłkarskich w Rosji. Założony 23 lipca 1922 roku jako Kazanka przeszedł kilka zmian nazwy przed przyjęciem obecnej nazwy w 1936 roku. Lokomotiw ma na swoim koncie trzy mistrzostwa Rosyjskiej Premier Ligi, dwa Puchary Związku Radzieckiego oraz rekordową liczbę dziewięciu Pucharów Rosji. To klub, który odnosił sukcesy na arenie międzynarodowej, jednakże podobnie jak inne rosyjskie zespoły został zawieszony przez Europejską Asocjację Klubów z udziału w międzynarodowych rozgrywkach. 

5. Torpedo Moskwa

Klub Piłkarski Torpedo Moskwa to klub piłkarski z Moskwy, który założony został 17 sierpnia 1924 roku. To jeden z najbardziej znaczących i historycznych klubów w rosyjskiej piłce nożnej. Ma za sobą bogatą historię sukcesów, szczególnie w czasach Związku Radzieckiego, kiedy to cieszył się wielkimi osiągnięciami krajowymi. W ostatnich latach jednak klub zmagał się z problemami finansowymi i złym zarządzaniem, co doprowadziło do spadku do niższych lig.

6. Veles Moskwa

Klub Piłkarski Veles Moskwa, założony w 2016 roku, jest stosunkowo nowym, ale ambitnym graczem na rosyjskiej scenie piłkarskiej. Powstał na bazie szkoły piłkarskiej Savelovskaya i początkowo uczestniczył w rozgrywkach amatorskich. Klub jest prywatny i finansowany przez założycieli, z głównym sponsorem tytularnym Veles Capital.

W sezonie 2017-18 Veles otrzymał licencję na grę w trzeciej lidze rosyjskiej Professional Football League. 15 maja 2020 roku, sezon PFL 2019-20 został przerwany z powodu pandemii COVID-19 w Rosji. Jako że Veles prowadził w swojej strefie PFL w tym czasie, został awansowany do drugiej ligi FNL na sezon 2020-211. Niestety, po sezonie 2022-23, Veles został zdegradowany z powrotem do trzeciej ligi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *