Mistrzostwa Świata w Katarze dawno już za nami. Choć zazwyczaj mundial jest świętem piłki nożnej i radosnej celebracji tym razem nie obyło się bez kontrowersji, których echo słyszymy do dziś. Wszystko ze względu na niewolniczą pracę robotników, którzy zajmowali się budową obiektów sportowych. Warunki, w jakich zmuszeni byli pracować miały tragiczne konsekwencje a liczba zmarłych okazuje się znacznie wyższa niż pierwotnie zakładano. Czy ktoś poniósł za to konsekwencje? Co stało się ze stadionami budowanymi za tak wielką cenę? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Dlaczego Mistrzostwa Świata w Katarze wzbudzały kontrowersje?
Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze w 2022 roku od samego początku wywołały liczne kontrowersje, które zdominowały dyskusje zarówno wśród fanów sportu, jak i obserwatorów międzynarodowej sceny politycznej. Już sam wybór Kataru jako gospodarza turnieju wzbudził zdziwienie, ponieważ kraj ten nie posiadał bogatej tradycji piłkarskiej ani odpowiedniej infrastruktury, co nasuwało pytania o kryteria wyboru przez FIFA. Dodatkowo, pojawiły się zarzuty korupcji i kupowania głosów podczas procesu wyboru tylko pogłębiły wątpliwości co do uczciwości decyzji.
Kolejnym aspektem budzącym kontrowersje były warunki pracy i łamanie praw człowieka w Katarze. Raporty na temat śmiertelnych ofiar wśród pracowników migracyjnych, zatrudnionych przy budowie stadionów, wywołały międzynarodowe oburzenie. Jeszcze w trakcie budowy obiektów sportowych media rozpisywały się na temat tragicznych warunków pracy robotników. Pracowali oni nie tylko za niezwykle małe wynagrodzenie, w skrajnie niebezpiecznych warunkach, nie zapewniono im również godnych warunków mieszkaniowych. Wszystko to przyczyniło się do ogromnej śmiertelności wśród pracowników.
Kontrowersje budziły również inne kwestie takie jak zmiana tradycyjnego terminu rozgrywania Mistrzostw. Odbyły się one później niż zazwyczaj ma to miejsce, co wpłynęło na kalendarz międzynarodowych rozgrywek i wywołało zamieszanie w planach wielu lig krajowych. Nie dziwi więc fakt, że wywołało to sporą krytykę.
Nie sposób nie wspomnieć również o kwestiach związanych z prawami LGBT, ograniczeniami dotyczącymi spożywania alkoholu oraz różnicami kulturowymi i społecznymi między Katarem a wieloma krajami uczestniczącymi w turnieju. One także wywołały dyskusje na temat tolerancji i szacunku dla różnorodności
Ilu robotników zginęło?
Gdy tylko opinia publiczna dowiedziała się o tragicznych warunkach, jakie panują podczas budowy obiektów sportowych wiele osób zadawało sobie pytanie: “ile osób zmarło podczas budowy stadionu w Katarze?”. Było to jedno z najczęściej pojawiających się pytań w sieci. Początkowo media donosiły o tym, że zmarło 6,5 tysiąca osób, co jest zatrważającą liczbą.
Z czasem jednak dowiedzieliśmy się, że prawda jest jeszcze bardziej przerażająca. Amnesty International poinformowało bowiem, że podczas budowy wszystkich katarskich obiektów miało zginąć 15 tys. pracowników. Większość zmarłych robotników to osoby, które do Kataru z Azji i Afryki, aby pracować na budowie. Zginęły w wyniku wypadków, takich jak upadki, pożary, a nawet zatrucie gazem. Brakowało także podstawowego przeszkolenia a nawet wody pitnej.
Konsekwencje mundialu w Katarze
Mistrzostwa Świata w Katarze były wydarzeniem, które wywołało wiele ważnych pytań dotyczących przyszłości dużych międzynarodowych imprez sportowych, ich wpływu na społeczeństwa i środowisko, a także roli sportu w promowaniu zmian społecznych i politycznych. Jednocześnie sprawiły, że FIFA musiała zmagać się z ogromną krytyką, z czym nie do końca sobie poradziła.
Od samego początku, gdy pojawiały się informacje o tym jakie konsekwencje ma budowa stadionu w Katarze, FIFA starała się zamieść sprawę pod dywan. Organizacja napisała wówczas do 32 drużyn uczestniczących w turnieju, apelując, aby “skupić się na piłce nożnej” i nie “wciągać futbolu” w ideologiczne czy polityczne „bitwy”. W odpowiedzi, 10 europejskich federacji piłkarskich, w tym Anglii i Walii, stwierdziło, że „prawa człowieka są uniwersalne i obowiązują wszędzie”. FIFA rozpoczęła również własne śledztwo w sprawie procesu wyboru gospodarza i ostatecznie oczyściła Katar z zarzutów korupcyjnych, choć przyznała, że mogło dojść do “potencjalnie problematycznych działań konkretnych osób” w ramach oferty Kataru na 2022 rok.
Niestety, nikt nie odpowiedział za najpoważniejsze konsekwencje tego wydarzenia sportowego, czyli za śmierć robotników. Mimo tego, że raporty wskazują, że tysiące robotników zmarło podczas budowy infrastruktury na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze, wiele zgonów zostało zakwalifikowanych jako „z przyczyn naturalnych”. Nie ma żadnych informacji o konkretnych osobach, które poniósłby odpowiedzialność za te śmierci. Co prawda, część rodzin otrzymała odszkodowania za śmierć bliskich, niestety system prawny i praktyki zatrudnienia w Katarze utrudniają dochodzenie sprawiedliwości i pociągnięcie do odpowiedzialności tych, którzy mogą być odpowiedzialni za niebezpieczne warunki pracy