Najwyższe miejsce Polski w rankingu FIFA – jakie było i kiedy? Miejsce Polski w rankingu FIFA w poszczególnych latach

Mecze reprezentacji Polski w piłkę nożną budzą wśród kibiców zdecydowanie największe emocje. Oglądają je nawet te osoby, które na co dzień niezbyt interesują się piłką. I choć często nie szczędzimy naszym zawodnikom gorzkich słów tak naprawdę zawsze mamy nadzieję na zwycięstwo. Czy są one zasadne? Jednym ze sposobów na to by to sprawdzić jest śledzenie rankingu FIFA, który pokazuje jakie miejsce zajmuje dana drużyna na arenie międzynarodowej. Jak więc wygląda obecna sytuacja naszego kraju? Kiedy Polska zajmowała najwyższe miejsce w rankingu FIFA? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Czym jest ranking FIFA?

Ranking FIFA, oficjalnie znany jako FIFA World Rankings, to system służący do porównywania względnej siły narodowych drużyn piłkarskich na świecie. Został wprowadzony w 1992 roku przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA) i jest aktualizowany co miesiąc. Pozycje poszczególnych drużyn obliczane są na podstawie wyników meczów międzynarodowych, przy czym większa waga przykłada się do meczów o wyższej stawce, takich jak Mistrzostwa Świata czy turnieje kontynentalne. 

Punkty przyznawane są za zwycięstwa, remisy oraz porażki, uwzględnia się także pozycję przeciwnika, regionalny współczynnik oraz znaczenie meczu. System ten ma kluczowe znaczenie nie tylko dla kibiców i mediów, ale także dla federacji narodowych, które wykorzystują go do planowania meczów towarzyskich i oceny postępów swoich drużyn. Pomimo pewnych kontrowersji dotyczących metodologii i jej wpływu na strategie drużyn, ranking FIFA pozostaje ważnym narzędziem w międzynarodowym futbolu, odzwierciedlającym globalną hierarchię i promującym rywalizację na najwyższym poziomie.

Warto dodać, że system naliczania punktów w rankingu był aktualizowany. Obecnie opiera się na zasadach wprowadzonych w 2018 roku. 

Najwyższe miejsce Polski w rankingu FIFA

W rankingu FIFA punktowane jest obecnie 210 reprezentacji z całego świata. Na przestrzeni lat Polska zajmowała różne pozycje – od wysokich po bardzo odległe. Najwyższe miejsce Polski w rankingu FIFA to piąta pozycja. Przed nami były tylko Brazylia, Niemcy, Argentyna i Szwajcaria. Niżej od Polski znalazły się wówczas drużyny takie jak Hiszpania, Włochy, Francja czy Anglia. Był to zdecydowany sukces polskiej reprezentacji, której selekcjonerem był wówczas Adam Nawałka. Miało to miejsce w sierpniu 2017 roku.

Najgorsza lokata Polaków

Wspominając najwyższe miejsce Polski w rankingu FIFA nie sposób nie wspomnieć także o najgorszej pozycji, na której się uplasowaliśmy. Miało to miejsce w 2013 roku. Polska drużyna była wówczas w naprawdę kiepskiej formie i zaliczyła serię porażek na boisku. Nic więc dziwnego, że reprezentacja zajęła wówczas bardzo niskie, bo 78 miejsce w rankingu FIFA.

Obecne miejsce Polski w rankingu 

Obecna pozycja Polski w rankingu FIFA jest tematem, który regularnie budzi emocje wśród fanów piłki nożnej. Jak wiadomo ranking ten jest miernikiem formy narodowych drużyn na arenie międzynarodowej, a Polska w ostatnim czasie niestety nie ma za sobą spektakularnych sukcesów. Mimo to, pozycja naszej reprezentacji jest stosunkowo dobra. Reprezentacja Polski po aktualizacji rankingu w lutym zajmuje 30. miejsce. Nasza kadra awansowała o jedną lokatę, choć nie grała ostatnio żadnego spotkania. Czy uda nam się utrzymać to miejsce? Wszystko zależy od tego, jak wypadniemy podczas meczu barażowego z Estonią, który będzie miał miejsce 21 marca 2024 roku.

Pierwsza dziesiątka w rankingu FIFA

Jeśli mówimy o tym, które miejsce zajmuje Polska w rankingu FIFA warto przyjrzeć się także światowej czołówce. Kto zajmuje obecnie pierwszą dziesiątkę? Lista top drużyn prezentuje się obecnie następująco:

  1. Argentyna
  2. Francja
  3. Anglia
  4. Belgia
  5. Brazylia
  6. Holandia
  7. Portugalia
  8. Hiszpania
  9. Włochy
  10. Chorwacja

Kto zajmuje ostatnie miejsca w rankingu FIFA

Skoro znamy już najlepsze drużyny świata warto sprawdzić także, kto zajmuje ostatnie miejsca w rankingu. Obecnie jest to drużyna San Marino. Reprezentacja San Marino zdobyła tylko 741 punktów rankingowych w związku z czym uplasowała się na 210 pozycji. Drugą drużyną od końca jest zaś .Anguilla, która ma zaledwie 15 tysięcy mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *