Ile razy Polska grała na Mundialu? Historia polskich występów na Mistrzostwach Świata

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że Mistrzostwa Świata to wyjątkowe wydarzenie dla kibiców z całego świata. To prawdziwe święto piłki nożnej, które mimo bardzo długiej tradycji wciąż budzi ogromne emocje. Każdy kibic chce, by reprezentacja jego kraju wzięła w nim udział i odniosła jak najlepszy wynik. Jak to jednak wyglądało w przypadku naszego kraju? Przedstawiamy historię polskich występów na Mistrzostwach Świata. 

Ile razy Polska grała na Mundialu? Pełna historia

Zacznijmy od najważniejszego czyli statystyk. Dotychczas Polska grała w Mistrzostwach Świata 9 razy. Oto daty mistrzostw oraz etap, do którego udało się dotrzeć biało-czerwonym:

  • 1938 Francja – 1/8 finału
  • 1974 RFN – 3. miejsce
  • 1978 Argentyna – druga faza grupowa
  • 1982 Hiszpania – 3. miejsce
  • 1986 Meksyk – 1/8 finału
  • 2002 Korea/Japonia – faza grupowa
  • 2006 Niemcy – faza grupowa
  • 2018 Rosja – faza grupowa
  • 2022 Katar – 1/8 finału

W tych turniejach Polska rozegrała łącznie 38 meczów, odnosząc 17 zwycięstw, 6 remisów i 15 porażek. Strzelili 49 bramek i stracili 50.

Mundial 1938 we Francji

Mundial 1938 we Francji był wyjątkowym wydarzeniem w historii polskiej piłki nożnej, ponieważ to właśnie wtedy polska kadra po raz pierwszy wzięła udział w mistrzostwach. Przypomnijmy, że był to trzeci mundial, który zorganizowano. Chociaż polska drużyna nie zaszła wówczas, to jednak ich jedyny mecz przeciwko Brazylii, który zakończył się wynikiem 5-6 po dogrywce, jest do dziś pamiętany jako jeden z najbardziej emocjonujących w historii Mistrzostw Świata. Polska, mimo że była outsiderem, pokazała niesamowitą determinację i pasję do gry. Ernest Wilimowski, który zdobył aż cztery gole w tym meczu, stał się bohaterem narodowym i jego osiągnięcie jest wciąż niepobite.

Mistrzostwa świata RFN 1974 – doskonały wynik Polaków

Podczas tego mundialu drużyna biało-czerwonych pokazała się z bardzo dobrej strony. Prowadzona przez legendarnego trenera Kazimierza Górskiego, zachwyciła świat futbolu swoją grą, determinacją i niezwykłym talentem. Zdobywając brązowy medal, Polska udowodniła, że może rywalizować z najlepszymi na świecie. W meczu o trzecie miejsce, Polska pokonała Brazylię 1:0, a jedyną bramkę zdobył Grzegorz Lato, który został królem strzelców turnieju z siedmioma golami na koncie. Niezapomnianym momentem był również tzw. “mecz na wodzie” przeciwko RFN, który mimo niesprzyjających warunków pogodowych, pokazał hart ducha polskich piłkarzy.

Argentyna 1978 – druga faza grupowa

Reprezentacja Polski, mając w składzie takie gwiazdy jak Zbigniew Boniek, Kazimierz Deyna, Grzegorz Lato, Włodzimierz Lubański i Andrzej Szarmach, wzbudzała duże nadzieje po sukcesie sprzed czterech lat. Polska zakończyła turniej na szóstym miejscu, co w kraju przyjęto z pewnym rozczarowaniem, biorąc pod uwagę potencjał drużyny. Jednym z najbardziej pamiętnych momentów dla polskich kibiców był mecz przeciwko gospodarzom – Argentynie, który zakończył się porażką 0:2. W tym meczu Mario Kempes, późniejszy król strzelców turnieju, zdobył obie bramki dla Argentyny, a Polska nie wykorzystała rzutu karnego.

Mundial w Hiszpanii 1982 – powrót do formy

Mundial w Hiszpanii w 1982 roku to kolejny niezapomniany moment w historii polskiej piłki nożnej, gdzie Polska po raz drugi stanęła na podium Mistrzostw Świata. Drużyna pod wodzą Antoniego Piechniczka, mimo trudnych warunków politycznych w kraju, pokazała światu swoją siłę i determinację. W meczu o trzecie miejsce, Polska zmierzyła się z Francją, wygrywając 3:2 po emocjonującym spotkaniu. Zbigniew Boniek, jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy, zapisał się w pamięci kibiców dzięki swoim występom na tym turnieju. To właśnie w Hiszpanii Boniek zdobył hat-tricka w meczu z Belgią, co przyczyniło się do awansu Polski do półfinału.

Mistrzostwa świata w Meksyku 1986 

Mundial w Meksyku w 1986 roku nie był tak udany dla Polski, jak poprzednie turnieje. Reprezentacja Polski, pod wodzą trenera Antoniego Piechniczka, zakończyła swój udział już w 1/8 finału, przegrywając z Brazylią 0:4. W fazie grupowej Polska zremisowała z Marokiem 0:0, pokonała Portugalię 1:0 dzięki golu Włodzimierza Smolarka, niestety przegrała z Anglią 0:3 po trzech golach Gary’ego Linekera. Występ na tym mundialu był postrzegany jako koniec pewnej ery w polskiej piłce nożnej, z uwagi na zmiany pokoleniowe w drużynie i odejście trenera Piechniczka po turnieju.

Korea/Japonia 2002 – słaba forma polskiej drużyny

Mistrzostwa Świata w 2002 roku w Korei Południowej i Japonii nie były udane dla reprezentacji Polski. Polska znalazła się w grupie D razem z USA, Koreą Południową i Portugalią. Niestety, polska drużyna przegrała dwa pierwsze mecze: 0:2 z Koreą Południową i 0:4 z Portugalią, co już na wstępie wyeliminowało ją z dalszej rywalizacji. Ostatni mecz grupowy z USA zakończył się zwycięstwem Polski 3:1, ale było to już tylko pożegnanie z turniejem. Polska zakończyła mistrzostwa na ostatnim miejscu w swojej grupie.

Mundial w Niemczech 2006

Mistrzostwa Świata w 2006 roku w Niemczech były dla reprezentacji Polski pełne nadziei, ale ostatecznie zakończyły się rozczarowaniem. Polska znalazła się w grupie A razem z Ekwadorem, Niemcami i Kostaryką. Turniej rozpoczął się od porażki z Ekwadorem 0:2, co było nieoczekiwanym falstartem dla drużyny. Kolejny mecz z Niemcami również zakończył się przegraną 0:1, mimo dzielnej obrony i grania w osłabieniu po czerwonej kartce dla Radosława Sobolewskiego. Ostatni mecz grupowy z Kostaryką zakończył się zwycięstwem Polski 2:1, jednak było to już tylko walka o honor, gdyż Polska nie miała już szans na wyjście z grupy

Rosja 2018 – nadal kiepska forma Polaków

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 w Rosji były wyjątkowym turniejem dla reprezentacji Polski, choć nie z powodu osiągnięć sportowych. Polska, znalazłszy się w grupie H razem z Senegalem, Kolumbią oraz Japonią, niestety nie spełniła oczekiwań kibiców i nie wyszła z grupy. W pierwszym meczu Polska przegrała z Senegalem 1:2, kolejne spotkanie z Kolumbią również zakończyło się porażką 0:3, co praktycznie zamknęło Polsce drogę do awansu. Ostatni mecz z Japonią, wygrany 1:0, był już tylko formalnością i nie zmienił faktu, że Polska zakończyła turniej na trzecim miejscu w grupie.

Katar 2022 – wyjście z grupy

Polska, prowadzona przez selekcjonera Czesława Michniewicza, znalazła się w grupie C, gdzie jej przeciwnikami były drużyny Meksyku, Arabii Saudyjskiej oraz Argentyny. Polacy rozpoczęli turniej od remisu 0:0 z Meksykiem, co dało im solidny start i nadzieję na dobry wynik w grupie. Następnie, w meczu z Arabią Saudyjską, Polska odniosła zwycięstwo 2:0, co przybliżyło ją do awansu do fazy pucharowej. Ostatni mecz grupowy z Argentyną zakończył się porażką 0:2, ale dzięki wcześniejszym wynikom, Polska zdołała awansować do 1/8 finału. W fazie pucharowej, Polska zmierzyła się z Francją, gdzie niestety przegrała 1:3, kończąc tym samym swój udział w turnieju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.