Zarobki piłkarzy Legii Warszawa – ile zarabiają „legioniści”? Mamy kilku milionerów!

Piłka nożna to sport, który budzi w naszym kraju wiele emocji. Dotyczy to nie tylko meczy reprezentacji, ale również rozgrywek klubowych. Jedną z drużyn, które cieszą się sporą sympatią jest bez wątpienia Legia Warszawa. To klub, który ma wielu wiernych kibiców oraz sporą listę sukcesów na swoim koncie. Czy jednak piłkarze wchodzący w skład tej drużyny zarabiają sporo? Czy za wygranymi meczami idą duże pieniądze? Postanowiliśmy to sprawdzić. Zobacz, co udało nam się ustalić.

Legia Warszawa – krótka historia klubu

Legia Warszawa to jeden z najbardziej utytułowanych i popularnych klubów piłkarskich w Polsce. Klub powstał w 1916 roku w Warszawie, jako drużyna żołnierzy Legionów Polskich, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości przez Polskę. Pierwszym prezesem klubu był sam Józef Piłsudski, nazywany “Ojcem Niepodległości”, a pierwszym trenerem – Kazimierz Hemerling, były legionista i piłkarz. Legia Warszawa od zawsze była związana z wojskiem, co znalazło odzwierciedlenie w jej barwach (zielono-biało-czerwonych), herbem (orzeł z koroną) i przydomku “Legioniści”.

Klub ma na swoim koncie wiele sukcesów sportowych, zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Legia Warszawa zdobyła 14 razy mistrzostwo Polski, 19 razy Puchar Polski i 4 razy Superpuchar Polski, a także dotarła do półfinału Pucharu Europy w 1970 roku, gdzie przegrała z Ajaxem Amsterdam. Legia Warszawa jest również znana z gorącej atmosfery na swoim stadionie, który mieści ponad 30 tysięcy widzów.

Ile może zarobić piłkarz w Legii Warszawa?

Legia Warszawa to nie tylko najbardziej utytułowany klub piłkarski w Polsce, ale także jeden z najbogatszych. Wicemistrzowie kraju mogą pochwalić się wysokimi przychodami, zwłaszcza dzięki udziałowi w europejskich pucharach. W tym sezonie Legia awansowała do fazy pucharowej Ligi Konferencji Europy, co przyniosło jej ponad sześć milionów euro. Jak to się przekłada na zarobki piłkarzy Legii?

Według szacunków portalu salarysport.com, który zajmuje się analizą wynagrodzeń sportowców, pięciu piłkarzy Legii Warszawa otrzymuje rocznie ponad milion złotych. Są to: Gil Dias, Artur Jędrzejczyk, Bartosz Kapustka, Luquinhas, Mahir Emreli i Filip Mladenović. Na czele listy płac znajdują się dwaj Polacy: Jędrzejczyk i Kapustka, którzy zarabiają po 1,2 miliona złotych rocznie. Średnio piłkarz Legii Warszawa inkasuje ponad 100 tysięcy złotych miesięcznie. Oczywiście, nie brakuje piłkarzy, którzy zarabiają mniej, niemniej jednak Legia Warszawa należy do klubów, które oferują graczom najlepsze wynagrodzenia. 

Zarobki piłkarzy Legii Warszawa – ile zarabiają najbogatsi z nich?

Zarobki piłkarzy Legii Warszawa mogą robić wrażenie. Nie da się bowiem ukryć, że jako klub grający w Ekstraklasie jest w stanie zapewnić swoim zawodnikom satysfakcjonujące wynagrodzenia. Musimy jednak mieć świadomość, że różnice wynagrodzeń pomiędzy wszystkimi zawodnikami są spore. Legia Warszawa zatrudnia obecnie 73 piłkarzy. Dolne pozycje tabeli wynagrodzeń zajmują zawodnicy, którzy zarabiają niespełna 16 tysięcy złotych rocznie. Są to jednak zawodnicy młodzieżówek, którzy nie utrzymują się z zawodowej gry w piłkę.
Jeśli jednak chodzi o najlepiej zarabiających na liście znajdują się:

  • Gil Dias zarabiający prawie 4 miliony złotych rocznie,
  • Artur Jędrzejczyk zarabiający ok 2,248,369 PLN,
  • Bartosz Kapustka  zarabiający ok 2 milionów złotych rocznie,
  • Josue zarabiający ok 1,9 miliona złotych rocznie.

Warto dodać, że Łączny rachunek wynagrodzeń Legii Warszawa za 2023 rok wynosi około 30 milionów złotych rocznie

Jakie są kryteria ustalania wynagrodzeń piłkarzy?

Wynagrodzenia piłkarzy w Polsce zależą od wielu czynników, takich jak: status zawodnika (amator lub profesjonalista), forma umowy z klubem (cywilnoprawna lub o pracę), poziom rozgrywek, w których bierze udział klub, wyniki sportowe osiągane przez klub i zawodnika, indywidualne umiejętności i popularność zawodnika, negocjacje pomiędzy klubem a zawodnikiem lub jego agentem, a także przepisy prawa i regulacje związków piłkarskich.

Wynagrodzenie piłkarza składa się zazwyczaj z dwóch części: wynagrodzenia indywidualnego i wynagrodzenia dodatkowego. Wynagrodzenie indywidualne to stała kwota, która jest należna zawodnikowi z tytułu profesjonalnego uprawiania piłki nożnej na rzecz klubu. Wynagrodzenie dodatkowe to zmienna kwota, która zależy od wyniku sportowego osiągniętego przez klub lub zawodnika, np. premie za mecze, gole, asysty, tytuły, awanse, utrzymanie się w lidze, itp. Wynagrodzenie dodatkowe może być również uzależnione od innych kryteriów, np. frekwencji na stadionie, sprzedaży koszulek, praw telewizyjnych, sponsorów, itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *