Jak zostać profesjonalnym piłkarzem? Porady od najlepszych trenerów

Piłka nożna to niezwykle popularny sport, który od lat fascynuje młodych chłopców. Wielu z nich marzy o karierze takiej, jak ich idole. Bycie profesjonalnym, odnoszącym sukcesy piłkarzem wiąże się bowiem nie tylko z wysokim wynagrodzeniem ale również sławą i sympatią. Jak jednak spełnić to marzenie? Postanowiliśmy to sprawdzić i przygotować krótki poradnik, który podpowie ci jak zostać profesjonalnym piłkarzem.

Od kiedy zacząć treningi piłkarskie?

Kiedy prześledzimy życiorysy czołowych światowych piłkarzy możemy zauważyć pewną prawidłowość – bardzo często rozpoczynali oni swoją przygodę z piłką bardzo wcześnie, jako kilkuletnie dzieci. Nie jest to oczywiście warunkiem koniecznym ale jeśli widzimy, że nasza pociecha interesuje się piłką nożną i lubi ruch, warto zastanowić się nad wprowadzeniem piłki nożnej do jej codziennych aktywności, na początku w formie zabawy. 

Już w wieku 5 lat dziecko może rozpocząć treningi. Początkowo powinny być one dostosowane do jego wieku oraz umiejętności a więc obejmować bieganie, kopanie i chwytanie piłki czy próby strzelenia gola. Przygoda z piłka nożną na tym etapie nie powinna być zbyt forsująca. Zbyt częste lub długie i intensywne treningi mogą odnieść efekt odwrotny do zamierzonego i zniechęcić dziecko do grania w piłkę.

Jak zostać piłkarzem w wieku 13-15 lat?

Odpowiedź na pytanie: “jak zostać profesjonalnym piłkarzem?” jest złożona, ponieważ jest to dość długa droga wymagająca determinacji i ciężkiej pracy. Zaczyna się ją zazwyczaj w wieku nastoletnim. Chłopcy w wieku 13-15 lat (choć część młodych graczy rozpoczyna treningi jeszcze wcześniej, w wieku ok 10-12 lat) chcący spełnić swoje marzenie o zostaniu profesjonalnym piłkarzem powinni rozpocząć regularne treningi pod okiem specjalistów. 

Pierwszym krokiem jest więc wybór szkółki piłkarskiej, do której będzie uczęszczało dziecko. Podejmując tę decyzję warto zwrócić uwagę na kryteria takie jak:

  • podział na grupy: optymalnie jeśli między młodymi graczami w jednej grupie jest jak najmniejsza różnica wieku, wówczas poziom sprawności fizycznych czy umiejętności jest zbliżony, co pozwala na zdrową rywalizację;
  • dostępność obiektów sportowych: warto sprawdzić z jakich boisk korzysta szkółka, dobrze wyposażone obiekty to większy komfort i bezpieczeństwo treningów;
  • kadra trenerska: im więcej trenerów opiekuje się grupą tym większe prawdopodobieństwo, że będą w stanie zwracać indywidualną uwagę na młodych graczy i rozwijać ich mocne strony. 

Jak jednak powinien wyglądać trening nastolatka, który chce zostać piłkarzem? Przede wszystkim powinien odbywać się regularnie. Trzy treningi w tygodniu pozwalają na zdobywanie nowych umiejętności i rozwój jednocześnie dając młodemu graczowi czas na odpoczynek i regenerację, naukę oraz rozwijanie innych pasji. Najważniejszym elementem są oczywiście zajęcia na boisku, które pozwalają na doskonalenie techniki, takiej jak podawanie, strzelanie, drybling czy odbiór piłki.

Niemniej jednak rozwój młodego piłkarza powinien być wszechstronny. Trening powinien obejmować różnorodne elementy, takie jak siła, wytrzymałość, szybkość, zwinność i gibkość. Nastolatek powinien pracować nad ogólną kondycją, aby być gotowym na wymagające sytuacje podczas meczów. 

Równie ważne jest również poznawanie taktyki. Nastolatek powinien zrozumieć zasady gry i swoją rolę na boisku. Trener powinien uczyć go, jak czytać grę, współpracować z kolegami z drużyny i podejmować trafne decyzje w trakcie meczu. Trener powinien także zapewniać młodemu piłkarzowi wsparcie psychiczne i starać się wykształcić w nim cechy niezbędne w profesjonalnej piłce takie jak: determinacja, umiejętność radzenia sobie ze stresem czy współpracy z innymi. 

Mówiąc o tym, jak zostać piłkarzem musimy wspomnieć o tym, jak ogromną wagę odgrywają rzeczy, których często nie rozpatrujemy jako niezbędne. Trenerzy piłki nożnej bardzo dużą wagę przywiązują do prawidłowego, zdrowego odżywiania młodych adeptów piłki. Ogromne ważne jest także dostateczne nawadnianie organizmu oraz sen. Tylko wówczas organizm młodego piłkarza może rozwijać się w sposób, który pozwoli mu w przyszłości osiągnąć profesjonalny poziom.

Czy można jeszcze zostać profesjonalnym piłkarzem w wieku 18-20 lat?

Nie każdy ma możliwość obcowania z piłką nożną od najmłodszych latach. Co więcej, czasem zdarza się tak, że dopiero w starszym wieku orientujemy się, że marzymy o karierze sportowca i zaczynamy zastanawiać się jak zostać profesjonalnym piłkarzem. Czy jest to możliwe, jeśli mamy 18-20 lat? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Odpowiedź na nie nie jest jednak jednoznaczna. Można by pomyśleć, że szanse na osiągnięcie sukcesu w tym sporcie maleją proporcjonalnie do wieku, zwłaszcza jeśli nie rozpoczęto treningów od najmłodszych lat i jest w tym sporo prawdy. 

W porównaniu z osobami, które trenowały od dzieciństwa osiemnasto-, dwudziestolatkowie, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z piłką nożną mają znacznie mniejsze umiejętności techniczne, często również słabszą kondycję czy wydolność organizmu. Nie oznacza to jednak, że nie mają żadnych szans na zawodowstwo. Wymagać to będzie od nich ogromnej konsekwencji i ciężkiej pracy, raczej również nigdy nie będą piłkarzami światowej klasy, niemniej jednak zawód piłkarza klubowego jest jak najbardziej w ich zasięgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *