Czy i ile razy Polska była mistrzem świata w piłce nożnej? Historia Polski w Mundialach

Mimo iż piłka nożna w naszym kraju nie stoi na najwyższym, światowym poziomie nie da się ukryć, że w reprezentacji znajdują się nazwiska graczy, którzy wyróżniają się prawdziwym talentem. Z tego też właśnie powodu wciąż wiele osób kibicuje polskim piłkarzom i wciąż nie traci nadziei na zwycięstwo w Mundialu. Czy jednak takowe miało już miejsce? Postanowiliśmy to sprawdzić

Czy Polska była mistrzem świata w piłce nożnej?

To pytanie zadaje sobie wielu miłośników piłki nożnej, szczególnie zaś młodszych kibiców, którzy nie są w stanie pamiętać czasów świetności naszej reprezentacji, kiedy to należała ona do najlepszych drużyn świata.

Niestety, mimo tego faktu polskiej drużynie nigdy nie udało się zwyciężyć w mundialu. Reprezentacja naszego kraju bierze udział w eliminacjach do mistrzostw świata w piłce nożnej od 1938 roku. Polsce udało się co prawda zakwalifikować, jednak napad Niemców na Polskę zmusił nas do wycofania się z udziału w mistrzostwach. Z tego powodu polskiej drużynie do udziału w Mundialu udało się dotrzeć dopiero 1974 roku. Nawiasem mówiąc, był to jeden z najlepszych występów drużyny naszego kraju. 

To właśnie w 1974 roku polska reprezentacja pierwszy raz zdobyła medal na tym prestiżowym turnieju zajmując trzecie miejsce. Sukces ten udało się powtórzyć jeszcze tylko raz, na MŚ, które miały miejsce w 1982 roku.

Jak wyglądała historia Polski w poszczególnych Mundialach?

Dla wielu kibiców, występy Polski na Mistrzostwach Świata są źródłem dumy narodowej i niezapomnianych wspomnień, choć nie zawsze udawało nam się zdobyć satysfakcjonujące dla nas miejsca. 

Polska reprezentacja po raz pierwszy pojawiła się na Mundialu we Francji w 1938 roku, gdzie dotarła do 1/8 finału. Mecz z Brazylią, który zakończył się wynikiem 5:6 po dogrywce, przeszedł do historii jako jeden z najbardziej emocjonujących meczów turnieju.

W RFN w 1974 roku, Polska osiągnęła swój najlepszy wynik w historii, zdobywając 3. miejsce. Drużyna pod wodzą Kazimierza Górskiego zachwyciła świat ofensywną grą, a Grzegorz Lato z 7 bramkami został królem strzelców turnieju.

Argentyna 1978 była kontynuacją sukcesu, gdzie Polska przeszła do drugiej rundy turnieju. Zbigniew Boniek, debiutujący na mundialu, zapisał się w pamięci kibiców pięknymi golami, a drużyna potwierdziła swoją wysoką formę.

Hiszpania 1982 przyniosła kolejne 3. miejsce dla Polski. Zbigniew Boniek ponownie był w świetnej formie, zdobywając 4 bramki. Mimo że Polacy strzelili gole tylko w trzech z siedmiu meczów, każdy z nich miał ogromne znaczenie dla końcowego sukcesu. Podczas kolejnych mistrzostw Meksyku w 1986 roku, Polska dotarła do 1/8 finału, zajmując miejsca 9-16. Był to turniej pełen wyzwań, ale reprezentacja pokazała charakter i determinację.

Podczas kolejnych mistrzostw, które miały miejsce w:

  • Japonii i Korei Południowej (2002)
  • Niemczech (2006)
  • Rosji (2018) 

Polska drużyna niestety nie opuściła fazy grupowej. 

Ostatnie mistrzostwa w Katarze, które miały miejsce w 2022 roku przyniosły kibicom nieco nadziei, ponieważ drużynie reprezentacji udało się wyjść z grupy i dojść do ⅛ finału. Niestety, na tym nasza drużyna zakończyła swoją mundialową przygodę.

Czy mamy szansę na zwycięstwo w 2026 roku?

Kolejne  XXIII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2026 odbędą się w Kanadzie, Meksyku i Stanach Zjednoczonych w 2026 roku. Będzie to pierwszy mundial, który zostanie zorganizowany w trzech państwach. Po raz pierwszy również wystąpi 48 reprezentacji narodowych. 

Czy Polska znajdzie się wśród nich? Czy odniesie spektakularny sukces a może po raz pierwszy wygra Mundial? Odpowiedzi na te pytania na razie pozostają bez odpowiedzi. Niemniej jednak wiele kibiców wierzy, że nasza drużyna w końcu odbije sobie lata średnich wyników i osiągnie sukces na międzynarodowej arenie. Nam również pozostaje w to wierzyć i trzymać kciuki za biało-czerwonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *